Když s vámi příští prezident nemluví

MF DNES - - Z DOMOVA - Jakub Pokorný reportér MF DNES

Na stěně v kanceláři Michala Horáčka visí podle lidí z jeho štábu mapa s některými zvýrazněnými okresy. Jsou to obvody, kde lidé nejvíce volí Miloše Zemana. Horáček tak ví, na která města se zaměřit.

Když textař Michal Horáček minulý týden ohlašoval v historické budově čistírny odpadních vod svoji kandidaturu, vypadalo to jako rozhodnutí, ke kterému právě dospěl.

Ve skutečnosti už musel několik měsíců vědět, že do toho půjde. A nejen proto, že jinak by nestihl nechat vytisknout životopisnou knihu.

Svůj tým dával Horáček dohromady už v květnu. Přitom teprve na konci dubna v rozhovoru pro DVTV dostal otázku, jestli o Hradu přemýšlí, která ho ponoukla. V kampani se opírá o tři lidi – politologa a překladatele Viktora Janiše, novináře Jiřího Táborského a produkční Karolínu Pelikánovou.

„Ta nabídka byla překvapivá, ale hrozně milá. Bylo to v květnu, pokud se na to dobře pamatuji. Michal Horáček mě oslovil, jestli bych měl o spolupráci zájem, a pokud ano, abych si už od února 2017 nebral žádné další překlady,“popsal Janiš.

Z toho i vyplývá, že od února už chce jet Horáček opravdu naostro. Kontaktní kampaň by měl začít v dubnu, ale ani letos nechce zahálet a budou pokračovat jeho setkání s občany. Do konce roku má na programu například Litvínov, Hodonín nebo Jeseník, ale také O2 arenu, kde se uskuteční koncert „Petr Hapka žije“.

Horáčkovi lidé už bedlivě sledují startovní pole prezidentských kandidátů a usilovně přemýšlejí i o takových věcech, jako jestli bude opět kandidovat Jan Švejnar.

Mimochodem, Horáčkův tým se ani tak neobává Miloše Zemana, jako potenciálního prezidentského kandidáta hnutí ANO, o kterém ještě ani nikdo neví, kdo to je a jestli někdo takový bude.

Filmařka, novinář, překladatel

Horáček a jeho prezidentský tým která má na starosti koordinaci sběru podpisů. Za podobných okolností se k Horáčkovi dostal i překladatel z angličtiny Viktor Janiš, nositel několika cen za překlady. „Přeložil jsem už 117 knížek. Třeba polovina jsou grafické romány, ale pořád je to 31 tisíc stránek textu,“pochlubil se Janiš.

Jiří Táborský, který u Horáčka dělá mediálního zástupce, donedávna psal pro Lidové noviny články o ekonomice. Jsou to lidé „nepolíbení“politikou, protože ani vystudovaný politolog Janiš se jí profesionálně nezabýval. „Je to výhoda, protože kandidáta netlačíte do svých zajetých kolejí,“míní Janiš.

Na pódiu s nimi byla také Horáčkova manželka Michaela, která ale ve volebním štábu na starosti nic nemá. Horáček jmenoval ještě jednoho člena svého týmu – publicistu Jana Urbana, s nímž se zná už z Občanského fóra. Na fotografii ale chybí, protože byl minulý týden nemocný.

V říjnu se po schůzce v Brně spekulovalo, že Horáček přizve do týmu i lidi z hnutí Žít Brno a Divadla Husa na provázku, ale podle Táborského tam měl jen setkání s příznivci. Horáček už také investoval do své kampaně první peníze. Založil transparentní účet u ČSOB a už 5. října na něm přistál první vklad 11 milionů korun.

Zápisník Jakub Pokorný reportér MF DNES

Včera jsem ve Sněmovně zažil příhodu téměř cimrmanovskou. Tradiční terč novinových komentářů, poslanec Tomio Okamura, se přiběhl pochlubit, že už rok nemluví s médii, s MF DNES zvlášť, a že se mu to strašně vyplácí: jak nemluví a nebere telefony, tak vyhrává volby. Jeho ministrana SPD zrovna v pondělí vstoupila do koalice v Ústí. Dříve prý dostával jenom negativní otázky, na ten jeho Aston Martin se ho věčně ptali a jediná pozitivní otázka byla na jeho hobby – sportovní střelbu. Rád vzpomínal, jak pózoval na fotce v novinách s puškou. O tom, jak s námi nemluví, zkrátka dokázal mluvit několik minut.

Tak jsem se ho v rámci toho nemluvení zeptal, zda nebude náhodou zase kandidovat na prezidenta. S chutí se rozhovořil o tom, že ještě není rozhodnut. Snad mu ta otevřenost nepřinese v prezidentských volbách smůlu.

Zleva manželka Michaela , mluvčí Jiří Táborský, Michal Horáček, politický konzultant Viktor Janiš a koordinátorka sběru podpisů Karolína Pelikánová. Foto: Dan Materna, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.