Jdete na ruku podnikatelům, spílá ANO komunistům v Ústí

MF DNES - - Z DOMOVA - — Jan Veselý

Ještě hodinu před jednáním, po němž výkonný výbor komunistů oznámil, že v Ústeckém kraji půjde do koalice se sociální demokracií a SPD-SPO, se pokusil vyjednávací tým ANO zvrátit situaci. Komunistům dal poslední nabídku - společná dvojkoalice opírající se o 33 hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Dále ve volbách vítězné ANO nabídlo komunistům místo hejtmana a většinu v krajské radě. Přesto neuspělo.

Druzí komunisté se přiklonili k jiné koalici. Ovšem s ČSSD a okamurovci budou mít v zastupitelstvu jen těsnou většinu 28 křesel.

V ANO nyní panuje velké rozčarování, v severočeskou koalici s komunisty dost věřili. I proto, že v regionu zaznamenali čtvrtý nejvyšší procentuální zisk hlasů – 23,24 %, získali 20 křesel v zastupitelstvu a hned

Michal Horáček si jako klíčové osoby do týmu nevybral kupodivu žádné své staré kamarády, ale lidi, které poznal teprve nedávno.

„Osobně pana Horáčka déle neznám, jen z médií. Pozvání do štábu jsem dostala hned na našem prvním osobním setkání. Vždycky jsem dělala produkci primárně filmovou,“uvedla Karolína Pelikánová, po volbách začali s komunisty vyjednávat, když dosavadní hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) mluvil o tom, že vítěze nechce obejít.

Nakonec tak učinil. Podle svých slov i proto, že kolegy z ČSSD zná a nabídka sociální demokracie na spolupráci byla dlouhodobá a stejná.

„Prasárna,“rozčiluje se Babiš

Šéf ANO Andrej Babiš už v pondělí večer označil pro Novinky.cz rozhodnutí KSČM za „neskutečnou prasárnu“. Podle něj i podle krajského šéfa ANO Jana Richtera měly na tvorbu koalice vliv podnikatelské kruhy. „Hlavně ty napojené na ČSSD, které prosazují své zájmy,“uvedl Richter.

Lidem z ANO vadí ve vyjednávacím týmu ČSSD hlavně osoba Kamila Havelky, litvínovského podnikatele, který měl v minulosti vymahačskou firmu s Martinem Macháčkem, označovaným za bosse litvínovského podsvětí. „Jsou za tím silné vazby na penězotoky, které byly dávno nastavené,“dodal Richter.

Jaroslav Foldyna, lídr kandidátky ČSSD a člen vyjednávacího týmu, se podobným tvrzením směje. „Rozhodlo to, že ANO jeden den nabídne dvojkoalici KSČM a druhý den nám. To není seriózní. No a my jsme řekli, že komunisty neobejdeme,“uvádí. O podnikatelských zájmech v pozadí koalice nechce Foldyna nic slyšet. „U vyjednávání mě a ani nikoho z ČSSD ekonomika nezajímala. Víte, jak já se těšil na trojkoalici silných parlamentních stran ANO, ČSSD a KSČM a na všechno, co si napíšeme do programu? Ale ANO neumělo vyjednávat,“tvrdí Foldyna.

Zařizuji zámecké prostory, koupím ihned malé i rozměrné obrazy všech motivů a technik od českých i zahraničních, autorů (krajiny, kytice, ovocná zátiší, bitvy, lodě na moři, portréty dětí i dospělých, dívčí akty, romantické krajiny, abstraktní moderní kompozice "tzv. mazanice" aj.), perské koberce, sbírky mincí, zlaté šperky, staré sklo a porcelán (sošky lidí a zvířat, vázy, dózy, kávové a jídelní soupravy), stříbrné příbory, sečné a bodné zbraně, brnění, orientální čínské a japonské starožitnosti, sochy, nábytek zámeckého typu aj. Přijedu kamkoliv v ČR. e-mail:

MF-70,

Soudní znalec zdarma ocení obrazy, známky, dopisy, pohledy, mince, bankovky. Sbírky i jednotlivosti též rád koupím a platím nejvyšší ceny. Ihned, profesionálně, 24 hodin denně. Tel: 608709299115845

Hodinář

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.