Past na Horáčka: mění se pravidla pro podpisy

MF DNES - - Z DOMOVA - — Jakub Pokorný

Michal Horáček by už rád začal sbírat podpisy na podporu své prezidentské kandidatury. Zatím však musí čekat. Ještě do voleb, které jsou za rok a čtvrt, se totiž bude měnit volební zákon včetně pravidel pro sběr podpisů. Kandidáti proto zatím nevědí, co všechno musí být na petičních arších. Podle návrhu by tam mělo jako povinný údaj přibýt například číslo občanky. „Zákon prošel výborem a tato pasáž se nezměnila. Teď bude druhé čtení,“řekl včera šéf ústavně-právního výboru Sněmovny Jeroným Tejc.

Poslance čekají legislativní dostihy, protože už je listopad a původně chtěli, aby zákon platil od 1. ledna 2017. Podle Tejce je nyní reálnějším termínem březen. Volby budou v lednu 2018.

Zákon se zdržel i proto, že poslanci původně uvažovali o jiné variantě – že by se žádné podpisy nesbíraly, ale podporovatel kandidáta by se musel jít zaregistrovat na poštu. Pro „variantu pošta“byl i Tejc, ale postavilo se proti ní ministerstvo vnitra, protože by byla dražší. Prozatím ji zákonodárci odložili, ale pořád není vyloučeno, že ji někdo znovu navrhne.

Podle dosavadních pravidel musí kandidát, kterého nenavrhnou zákonodárci, nasbírat 50 tisíc podpisů. Horáček s tím však nechce začít dříve, než bude jasné, jaká budou pravidla, aby pak třeba nemusel neplatné archy vyhazovat do koše. „Víme, jak to v parlamentu chodí,“vysvětlil nejistotu Horáčkův mediální poradce Jiří Táborský.

Sběr podpisů nemůže kandidát podcenit, minule byli kvůli nedostatku platných jmen na seznamu vyřazeni tři kandidáti, Tomio Okamura, Jana Bobošíková a Vladimír Dlouhý. Mysleli si, že 50 tisíc podpisů nasbírali, ale ministerstvo vnitra jim při kontrole odmítlo započítat některé lidi, které nenašlo v evidenci obyvatel.

Vyřazení se samozřejmě hájili, že to nemohli ovlivnit, protože sběrači podpisů nemají pravomoc lidem na ulici kontrolovat občanky. Celkově byla tato epizoda z minulé kampaně považována za dost nedůstojnou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.