Bankéř Kysilka už nechce pracovat pro stát

MF DNES - - EKONOMIKA - Analýza Martin Petříček redaktor MF DNES

Vzájemný obchod mezi Českem a Čínou stagnuje. A to navzdory snahám domácí politické reprezentace o co nejvřelejší vztahy. Za první tři čtvrtletí se do Číny vyvezlo zboží za 33,9 miliardy korun. To je o procento méně než za stejné období v loňském roce. Celkový objem vývozu z Česka přitom meziročně stoupl o 1,5 procenta.

Dovoz z Číny dokonce klesl meziročně téměř o pět procent, ukazují čerstvé statistiky Českého statistického úřadu.

V předchozích letech přitom výměna zboží a služeb mezi oběma zeměmi rychle rostla. Mezi lety 2009 a 2015 se český export do říše středu takřka ztrojnásobil. Čína však zůstává

krát převyšuje dovoz z Číny do Česka vývoz z ČR opačným směrem.

procenta představuje meziroční pokles vývozu exportu z Česka do Číny. dlouhodobě stabilní soukromé spotřebě však nic nenasvědčuje krizi čínské ekonomiky,“říká zástupkyně velvyslance v Pekingu Klára Jurčová. Současná snaha o těsnější spolupráci se podle ní do statistik promítne až za několik let.

Otázkou zůstává, zda mohou vzájemnému obchodu uškodit politické spory v souvislosti s návštěvou dalajlámy v Česku. Potravinářská komora například minulý týden upozornila, že Číňané váhají s konečným podpisem již dohodnutého stomilionového kontraktu na dodávky sušeného mléka z jihočeské Madety.

Není však jisté, zda je to důsledek právě situace kolem návštěvy tibetského duchovního vůdce. Při obchodování s čínskými partnery obecně platí, že vyjednávání trvá delší dobu, než bývá v některých jiných zemích obvyklé.

„Je to trochu přepolitizované, prožíváme to více než samotní Číňané. Jsou na to zvyklí, v každé zemi se s dalajlámou sejde nějaká významná osoba,“míní šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Jiné problémy vývozci nepocítili. „Naši čínští obchodní partneři se nás na situaci kolem dalajlámy a jeho jednání v Česku neptali. Náš byznys běží v Číně úspěšně dále,“říká Petr Kopáček z největšího českého výrobce balených potravin Hamé.

V Číně prodávají například dětské výživy, kečupy, džemy či grilovací omáčky. A země usiluje i o povolení na dovoz masa a masových produktů z Česka.

„Z hlediska celkových tržeb je podíl Číny na tržbách Hamé stále velmi malý, do jednoho procenta, ale předpokládáme, že půjde hodně nahoru. Potenciál zejména on-line trhu v Číně je obrovský,“říká Kopáček.

O velkém potenciálu mluví – přes očekávané zpomalení čínské ekonomiky – i diplomaté. „Má smysl se nadále na čínský trh zaměřovat. Zajímavá totiž je, vzhledem k velikosti čínského trhu, transformace její ekonomiky z výrobní na spotřební,“říká Jurčová.

Na čínském trhu se tak budou moci prosadit i firmy z oborů, které si dosud nikdo s exportem do východní Asie nespojoval. Jako právě třeba potravinářství či obecně prodej koncovým spotřebitelům, ať v kamenných obchodech, či přes internet. Už dnes mají v Číně dobrou pozici Škoda Auto či Home Credit.

A také letectví. V říjnu totiž získala certifikát pro provoz v Číně první ultralehká letadla od českých výrobců. „Otevírá se prostor pro legální

Po letech rychlého růstu se český vývoz do Číny zadrhává. Může za to zpomalení světové ekonomiky i nový model tamního hospodářství. České styky s dalajlámou by se projevit neměly.

Pavel Kysilka v úterý rezignoval na členství v dozorčích radách České exportní banky a Českomoravské záruční a rozvojové banky. Bývalému guvernérovi ČNB a někdejšímu dlouholetému šéfovi České spořitelny vadí, že se politici neumějí dohodnout, jak chtějí v podpoře exportu do budoucna postupovat. „Důvody, které mě k tomu vedly, jsou jak osobní, konkrétně kapacitní konflikt s dalšími projekty, kterým se dlouhodobě věnuji, tak pracovní, jejichž společným jmenovatelem je stále chybějící jasná koncepce státu v oblasti podpory malého a středního podnikání a exportu, která by definovala jednoznačné a strategické zadání pro obě instituce,“uvedl v prohlášení pro ČEB Pavel Kysilka. (jvl)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.