Na povinnou rodičovskou pro muže je ještě brzo

MF DNES - - ROZHOVOR -

České rodiny by prý nepřijaly ani povinné zkrácení rodičovské. „Chceme však, aby si ji bohatší matky mohly vyčerpat za půl roku,“říká Michaela Marksová.

jednoho roku, zkoušíme pilotní projekt mikrojeslí pro děti už od půl roku, rozšířili jsme místa v mateřských školách a nárok na školku už pro dvouleté děti, v rámci aktivní politiky zaměstnanosti podporujeme dělené či zkrácené úvazky. V novele zákoníku práce je navrženo, aby zaměstnavatelé museli písemně uvést provozní důvody bránící vyhovění požadavku na zkrácený úvazek či jinou flexibilní formu práce rodičů malých dětí a také aby zaměstnavatel musel držet stejné místo po celou dobu rodičovské dovolené.

Ve skandinávských zemích se osvědčilo zkrácení rodičovské dovolené na jeden nebo dva roky. Není to cesta i pro Česko?

U nás jsou rodiče velmi konzervativní. Žádné opatření na krácení mateřské a rodičovské navrhovat nebudu. Ve Sněmovně je v současnosti návrh zákona o státní sociální podpoře, který umožní čerpat rodičovský příspěvek rychleji než dosud. Čerpání celkové sumy 220 tisíc korun bude moci rodič rozložit do čtyř, tří nebo dvou let jako dosud. Nebo je bude moci nově vyčerpat jen během půl roku. To znamená, že rodičovská skončí, když bude dítěti asi rok, protože přibližně první půlrok matka čerpá mateřskou vyplácenou ze zdravotního pojištění.

Co když matka vyčerpá celou sumu během půl roku, ale do práce se nevrátí a zůstane na úřadu práce?

To by se stávat nemělo, protože zkrácené čerpání nebude moci využívat každá matka. Týká se zaměstnaných matek s vyššími příjmy, aby se předešlo

Foto: Tomáš Krist, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.