Ministryně

MF DNES - - ROZHOVOR -

tomu, že ty dlouhodobě nezaměstnané žijící třeba v sociálním vyloučení rodičovskou vyčerpají za půl roku a pak nebudou mít nic. Maximální výše rodičovského příspěvku závisí na předchozím příjmu. Zároveň zrušíme podmínku, že dítě do dvou let nesmí být v zařízení typu jeslí více než 46 hodin měsíčně. V současnosti je to tak, že když jste bohatá, můžete si zaplatit chůvu na 24 hodin denně a stále vám zůstane rodičovský příspěvek. Ale když na chůvu peníze nemáte, jste třeba samoživitelka a potřebujete pracovat, tak nemůžete, protože dítě nemůžete dát do jeslí na více než 46 hodin měsíčně. To matkám komplikuje život. Sama jsem ten problém řešila, když byly děti malé. Je to čistě ideologická věc. Někteří konzervativní politici dokola omílají, že jesle jsou socialistický vynález a původ všeho zla.

Jak dlouho jste byla s dětmi na rodičovské vy?

S první dcerou jsem byla doma dva roky, i přitom jsem však částečně pracovala v jedné neziskovce. Podobně to bylo u druhé dcery, do práce jsem šla, když jí byly necelé dva roky. Pak jsem kombinovala chůvu a jesle.

V řadě zemí musí i druhý rodič povinně strávit několik měsíců na rodičovské, jinak rodina o část státního příspěvku přijde. Neobsahuje vaše koncepce i takovýto návrh?

Ne. Mně by se to líbilo, ale v našich podmínkách to zatím není možné. Většina rodin na to není připravena stejně jako na krácení rodičovské. Před minulými parlamentními volbami vydalo sdružení žen Oranžový klub desatero návrhů a jedním bylo i povinné čerpání rodičovské druhým rodičem. Vznikl z toho skandál, kdy odpůrci vášnivě kritizovali, že chceme nahnat muže k dětem. Domnívám se, že i kdybychom takové opatření schválili, většina rodin by ho nepřijala. Proto jdeme pozvolnou cestou: matky si mohou rodičovskou výrazně zkrátit a čerpat peníze rychleji. Mohou se i vystřídat s otci. Zatím zavádíme týden poporodní otcovské dovolené. Ale na povinnou rodičovskou pro muže ještě ve společnosti nedozrál čas.

Počítáte v koncepci s prosazením tříměsíčního střídacího bonusu, tedy že by otec dostal navíc možnost jít dobrovolně na tři měsíce na „mateřskou“a dostával by osmdesát procent svého předchozího platu?

To je jedno z opatření, která se týkají budoucnosti, v tomto volebním období ho navrhovat nebudeme. Zvažujeme možnost volitelného, motivačního tříměsíčního „střídacího bonusu“do tří let věku dítěte, který by odpovídal podmínkám „mateřské“pro druhého rodiče. To dnes znamená maximálně

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.