Zdeňka Trachtová

MF DNES - - ROZHOVOR -

redaktorka MF DNES

Do parlamentních voleb zbývá necelý rok. A ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová by ještě chtěla několik svých projektů protlačit vládou. Jenže teď by její plány mohla narušit výměna sociálnědemokratických ministrů, kterou chystá premiér Bohuslav Sobotka.

Premiér Sobotka plánuje výměnu některých sociálnědemokratických ministrů, spekulovalo se i o vás. Obáváte se o funkci?

Mé ministerstvo je na prvním místě v čerpání z Evropského sociálního fondu, plníme vládní prohlášení... A já jsem skončila v posledním říjnovém výzkumu popularity u STEM na třetím místě mezi sociálnědemokratickými ministry, přede mnou je premiér a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

V souvislosti s vaším resortem se hovoří o řadě plánovaných legislativních změn. Které byste ráda stihla do konce volebního období?

Chceme, aby vláda do konce roku schválila novou Koncepci rodinné politiky. Část z opatření, která obsahuje, už je realizována a část z nich je závazkem do budoucna. Kromě toho je mojí velkou prioritou zákon o sociálním bydlení a zákon o zálohovém výživném. Chtěli bychom zvýšit přídavek na dítě a rozšířit okruh rodin, které na něj mají nárok, aby se podpora netýkala jen těch úplně nejchudších.

Myslíte si, že všechno stihnete?

Myslím, že návrhy, které se nedostanou na vládu do ledna, se již zřejmě během tohoto volebního období nestihnou. Nicméně z těch, které jsem jmenovala, je již většina za vnějším připomínkovým řízením. Výjimkou je navýšení přídavku na děti. To je velmi jednoduchá úprava, kterou je možné stihnout rychle.

Zmínila jste novou Koncepci rodinné politiky, jejímž cílem je i podpora dlouhodobě klesající porodnosti v Česku. Jakým způsobem toho chcete dosáhnout?

Už dlouhá léta jsem přesvědčena, že ženy rodí více dětí v těch zemích, kde se nemusí bát, že s dítětem ztratí možnost práce. To se potvrzuje, když se rozhlédnete po Evropě. Podle mého názoru je proto nejlepší umožnit matkám obojí – dát jim takové podmínky, aby mohly mít dítě, a zároveň si zachovat práci. Z toho vyplývá celá řada věcí, které je nutné zajistit: školky, částečné pracovní úvazky atd.

Které konkrétní kroky tedy plánujete?

V této oblasti už jsme jako vláda řadu věcí udělali: prosadili jsme návrh zákona o dětských skupinách, což jsou zjednodušené „školky“pro děti od

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.