Lety u Písku. Symbol, který by už mohl přestat smrdět

MF DNES - - NÁZORY -

Luděk Navara spolupracovník MF DNES

Bude to ještě dlouhá cesta, ale alespoň jsme konečně vykročili správným směrem. Tak by se také dalo opsat to, že vláda rozhodla o prvním praktickém kroku ohledně likvidace vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě bývalého romského koncentračního tábora. Kabinet schválil zadání znaleckého posudku na cenu pozemků pod vepřínem, aby se pak mohly ze státního odkoupit od majitelů farmy, protože soukromé vlastnictví také zasluhuje respekt.

Není sporu o tom, že vepřín byl symbolem našeho vztahu k romskému holokaustu – nešťastným symbolem, protože představitelé Německa i Česka se snažili různými způsoby vyrovnat s touhle temnou minulostí.

Ostatně ty romské tábory byly dva – jeden pro Čechy a druhý pro Moravu, a ten moravský už se dnes přestavuje za nemalé peníze na památník (také byl předtím vykoupen od soukromé majitelky).

Už od počátku bylo jasné, že dokud bude ten prasečák v Letech vidět, tak to přebije všechno. Tedy nejen vidět, ale taky cítit.

Ty smradlavé dějiny pak nakonec přečíslily opravdu cokoli, a vytvořily tak pozoruhodné pozadí k nekonečným a nesmyslným debatám o tom, zda větší díl odpovědnosti nesou Češi, kteří tábory přímo na místě spravovali, nebo Němci, kteří o všem podstatném v nešťastné okupované zemi rozhodovali, nebo snad, že si za to Romové mohou sami, protože jsou Romové.

Jako by ty dějiny zrovna v tomhle případě nebyly společné a nestává se to tak ostatně často v Evropě? Zvlášť v té střední? A nemají být připomínky podobných historických událostí naopak příležitostí ke vzájemnému smíření?

Je jisté, že posudek na cenu pozemků je jen prvním krokem a ty další – výkup, likvidace, úprava pietního místa – budou trvat ještě docela dlouho. Každý si může spočítat, že tato vláda u likvidace vepřína a úpravy nového pietního místa asistovat nebude. O to větší dík patří těm ze současné politické reprezentace, kteří se o to zasadili, protože se zasloužili o něco, čím se možná bude chlubit někdo jiný, jak to v politice bývá.

Ovšem otázkou je, nakolik to k chlubení je. Není to totiž pouhá splátka starého dluhu, tak starého, až zasmrádá? A dluhy se mají splácet, i když to někomu nevoní.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.