Robbie Williams své ambice nenaplnil

MF DNES - - KULTURA - — Monika Zavřelová Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Životní příběh nejznámější špionky v dějinách přezdívané Mata Hari ve své nové knize Vyzvědačka odhaluje brazilský spisovatel Paulo Coelho. Knihu, kterou vydává nakladatelství Argo, Coelho založil na dopisech, které si Mata Hari, vlastním jménem Margaretha Geertruida Zelleová, na sklonku života z vězení vyměňovala se svým advokátem.

„Autor nesmí být otrokem témat v naději, že jimi potěší své čtenáře. Když jsem se potýkal s Vyzvědačkou, využil jsem této volnosti a schopnosti riskovat tak, že jsem přivedl k životu příběh Maty Hari a prošel se tak ve šlépějích bytosti, která se rozhodla žít bez konvencí a jejímž jediným zločinem byl fakt, že byla svobodnou a nezávislou ženou,“říká o románu Paulo Coelho, který jeho hlavní hrdinku označuje za jednu z prvních světově významných feministek.

Nizozemská orientální tanečnice a agentka Mata Hari během první světové války pracovala pro Německo a později i Francii. V únoru roku 1917 však byla odhalena a ve svém pokoji na pařížském Champs Élysées zatčena. Soud ji na základě obvinění ze špionáže odsoudil k trestu smrti. Ten byl o osm měsíců později vykonán dvanácti výstřely z pistole. K jejímu usmrcení však stačily pouze tři.

Pachuť z katastrofických videoher typu Den nezávislosti: Nový útok je konečně zažehnána. Díky filmu Příchozí, který rehabilituje sci-fi coby žánr používající mozek.

Václav Hnátek redaktor MF DNES

Robbie Williams vydal v pátek desku The Heavy Entertainment Show, v pondělí ohlásil, že příští rok v srpnu přijde na velký open air koncert v pražských Letňanech. Takže je načase podívat se, s jakým novým materiálem k nám dorazí.

Williams už stihl popudit Rusy tím, že si v singlu Party Like a Russian a především v klipu k němu utahuje z nevkusu tamních zbohatlíků. Jenže právě bez půvabného videa Zprvu sice člověk trochu zaváhá nad skvělou pověstí, která novinku našich kin předchází, neboť představení hlavní hrdinky, osamělé jazykovědkyně v podání Amy Adamsové, obsahuje náznaky nejhrubšího citového vydírání prostřednictvím dítěte.

Dva proti sedminohým

Ale jak se zápletka rozvíjí, postupně prokazuje, že onen bolestný dětský motiv plní přesný účel, a dokonce vede k pointě, jež si hlídá tajemství až do posledního okamžiku.

Kanadský režisér Denis Villeneuve vyšel z originální krátké povídky Teda Chianga Příběh tvého života a také z přesvědčení, že nálada pracuje pro historku o mimozemské návštěvě daleko účinněji než hromotlucké písnička, na desce druhá v pořadí, vlastně moc nefunguje. Stejně tak titulní a úvodní skladba chce být velkou popovou nahrávkou, místo toho se však utápí v příliš košatých aranžích, jež postrádají dynamiku. A nepomáhá ani, že v první skladbě cituje Gainsbourga a ve druhé Prokofjeva.

Slušné písně, slabé album

Za zmínku tedy stojí až třetí skladba v pořadí Mixed Signals, kde se zase Williams spojil s Brandonem Flowersem a Davem Keuningem z kapely The Killers. To je trochu pomalý nástup ambiciózní desky. efekty s bortícími se mrakodrapy a krvelačnými slizouny. Jistěže Příchozí vzbuzují strach, nejistotu, paniku a nespočet otázek, ovšem současně z plátna tryská

Robbie Williams je známý provokatér, kterému je máloco svaté. Takže po baladě Love My Life, otevřeně věnované jeho dětem, předkládá „vyhvězdičkovanou“píseň, kde svému potomkovi sděluje, že je po rodičích zmetek, ale doufá, že se z toho dostane.

A takhle je to na jeho desce se vším. Najde se tu pár silných a pár zábavných momentů, ale dohromady jde spíš o soubor písniček než nějak soudržné album.

Konkrétně druhá polovina je žánrově neskutečně rozháraná. Najdeme tu písničku, která zní jako vrcholný Electric Light Orchestra, okouzlení ne nepodobné spielbergovské klasice Blízká setkání třetího druhu. A ruku v ruce s ním věcný vypravěčský „civil“profesního románu, protože klíčové dění se synťákové popárny či další zapomenutelnou kombinaci klavíru a smyčců jménem David’s Song. Snad jen závěrečná vypalovačka Sensational naplňuje snahu o velkolepost.

Není to zkrátka špatná muzika, a až jednotlivé skladby hudebník zařadí do svého koncertního setlistu, budou určitě docela dobře fungovat. Ale na onu velkou popovou desku, kterou se Robbie Williams už léta snaží vytvořit, si budeme muset zase ještě počkat.

The Heavy Entertainment Show

Foto: Falcon

Amy Adamsová hraje lingvistku s matematickým uvažováním.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.