Doprava

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Když pražští radní loni v prosinci projednávali návrh rozpočtu, hrozilo, že se jeho schválení bude muset odložit až na leden a městské části, které podle něj plánují své investice, budou hospodařit v rozpočtovém provizoriu. To se sice nakonec nestalo, ale na letošní rozpočet kvůli tomu starostové městských částí čekali s napětím. Vedení Prahy jej však schválilo s měsíčním předstihem. Podle představ radních by měl rozpočet pro rok 2017 mimo jiné pomoci zvýšit ekonomický rating Prahy.

Celkové příjmy hlavního města na příští rok rada naplánovala na 68,8 miliardy korun. „Na běžné výdaje by z těchto peněz mělo jít 49,5 miliardy korun a na investice bude mít město vyčleněno celkem 15,7 miliardy,“říká ekonomická náměstkyně Eva Kislingerová (ANO), která včera návrh rozpočtu představila.

Vůbec nejdražší položkou v seznamu investičních projektů pro rok 2017 je pokračování projektu rekonstrukce čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, která by měla být dokončena v roce 2018. Z celkové sumy 4,4 miliardy z kapitoly rozpočtu na investice do městské infrastruktury zabírá čistírna 2,9 miliardy. Dalších osm set milionů chce Praha investovat do příprav stavby metra D. Mělo by jít například o výkup pozemků.

Část z kapitálových výdajů, zhruba miliardu a půl, vyčlení hlavní město pro městské části jako investiční rezervu. Letos přitom tato položka čítala jen 300 milionů. „Městské části nám sdělí, kam by tyto peníze chtěly investovat. Loni se z investiční rezervy čerpalo hlavně na zvyšování kapacit škol,“vysvětluje Kislingerová.

Staronové projekty

během tendrů. Také proto se do kapitálové složky rozpočtu na příští rok přesouvá z toho letošního 3,3 miliardy korun.

„Hlavně v srpnu jsme řešili problém relativně nízkého čerpání kapitálových výdajů. Proto jsme se pro příští rok řídili důležitou zásadou, a to, aby se do rozpočtu dostávaly jen ty investiční projekty, které jsou dostatečně připravené, tedy mají například stavební povolení nebo platné územní rozhodnutí,“uvádí náměstkyně Kislingerová.

Kvůli předchozím průtahům se navíc některé projekty, které radní naplánovali pro letošní rok, přesouvají i do rozpočtu pro rok následující.

Kromě již zmiňované čistírny odpadních vod je to ještě například výstavba kolektoru na Hlávkově mostě, na kterou je v rozpočtu vyhrazeno 390 milionů korun, nebo rekonstrukce Šlechtovy restaurace, jež si vyžádá 151 milionů. Do

„Chceme se zaměřit také na veřejný prostor.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.