Bude OD Kotva kulturní památkou?

MF DNES - - PRAHA -

Hledám pro naše solventní zaměstnance z kanceláře byty k dlouhodobému pronájmu v Praze, právní servis zajištěn. Tel: 274784428.

Pro dva studenty VŠ doktorantského studia hledáme byt k dlouhodobému pronájmu v Praze. Tel:723047669 K tomu podle rektora neměla zplnomocnění. Kabourková naopak tvrdí, že rektor o zakázce věděl. Kvůli výpovědím tak ČVUT zřejmě čekají soudní pře. Na rektorát již přišla žaloba na neplatnost odvolání od Pelikánova právního zástupce a stejný krok zvažuje i Kabourková.

Byl chybou, ale ušetřil miliony

Konvalinka od začátku Elfmarka na univerzitě bránil s tím, že jeho poradce není pravomocně odsouzen a on jako rektor ctí presumpci neviny. Na chod univerzity podle něj Elfmark nikdy vliv neměl.

„Nezasahoval do žádných řídicích struktur, nebyl mnou pověřen k žádným jednáním se zaměstnanci, a pokud existují nějaké nahrávky, tak já jsem inženýra Elfmarka nikdy takto mluvit neslyšel,“dodává rektor. Jako poradce mu prý pomáhal zejména s jednáním ohledně centra energeticky efektivních budov v Buštěhradě, za něž ministerstvo školství vyčíslilo univerzitě neuznatelné náklady ve výši šedesáti milionů korun. Elfmark je podle rektora pomohl snížit na pětinu.

Nicméně v únoru tohoto roku Elfmark na pozici poradce rektora skončil. V dubnu se však na ČVUT znovu vrátil, tentokrát jako manažer projektu, jejž škola získala od Správy úložišť radioaktivních odpadů. Schůzky, při nichž byly pořízeny již zmiňované odposlechy, se však měly odehrát 15. března. Nehledě na to, že Elfmark neměl mandát na úkolování Kabourkové a Pelikána ani jako rektorův poradce.

Konvalinka odstoupit odmítá, nejsou pro to prý žádné důvody. „Již několikrát jsem uznal, že spolupráce s Elfmarkem byla mojí chybou. ČVUT však jeho působením žádná hospodářská škoda nevznikla,“říká. Nutno dodat, že poté, co byl Elfmark pravomocně odsouzen, s ním univerzita 12. října ukončila pracovní poměr. Kauzou se bude znovu zabývat akademický senát 30. listopadu. Ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení obchodního domu Kotva za kulturní památku. Jak dlouho může řízení trvat a zda na jeho konci bude známá stavba u náměstí Republiky památkově chráněná, není zřejmé. Ze srovnatelných objektů ze stejné doby je za památku prohlášen obchodní dům Máj. Pokus o zápis Kotvy na seznam památek už se jednou uskutečnil. Navrhoval to v roce 2007 historik architektury Rostislav Švácha, ale neúspěšně. Naopak jeho úsilí o zapsání Máje bylo úspěšné. „Řízení o prohlášení OD Kotva bylo zahájeno v září, nyní běží standardní cestou,“řekla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.