Padám, padáš, padáme. V MotoGP je rekordní počet nehod

MF DNES - - SPORT - Tomáš Macek reportér MF DNES — Robert Sára

Měly to být hry, na nichž se nebude opakovat skandální hra se vzorky, praktikovaná ruskými činovníky v Soči 2014.

Rio 2016 všem předvede, jak má vypadat efektivní boj proti dopingu na olympijském kolbišti, ujišťovali vládci pěti kruhů. Jenže se to tak úplně nepovedlo. Jistě, pouhých sedm pozitivních testů na zakázané látky vzbuzuje dojem, že šlo o mimořádně čisté hry. Alespoň zatím. Jen vzpomeňme, kolik podvodníků dodatečně odhalilo až zpětné testování vzorků z Pekingu 2008 a Londýna 2012.

Aby bylo zamezeno manipulacím ze Soči, monitorovaly tentokrát kamery všechna kritická místa, kde se vzorky pohybovaly a skladovaly. „Nedošlo k žádnému podezření na úmyslnou manipulaci. To je posun,“vyzdvihuje Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. Problém však spočíval jinde. Po zprávě Světové antidopingové agentury WADA na něj nyní upozorňuje rovněž zpráva nezávislého týmu pozorovatelů, který v Riu antidopingové operace sledoval.

Oč šlo? Na hrách nebylo dost kontrolorů

Ta sezona skončí až teď o víkendu ve Valencii. A stejně už je před poslední Velkou cenou v jistém ohledu výjimečná, rekordní. Je totiž první v historii mistrovství světa silničních motocyklů, kdy se na okruzích během tréninků, kvalifikací i samotných závodů zrodilo víc než tisíc pádů. Už nyní jich ve všech třídách bylo celkem 1 011.

Portál Motorsport.com, který na „rekord“upozornil, zároveň přinesl statistiku, jak moc pádů v posledních letech přibývá. Ač se počet závodů ani jejich pomocníků. A mnozí z těch, kteří tu pracovali, pořádně nevěděli, co mají dělat.

Kontrakt se společností, jež měla dodat specialisty pro krevní testy, nepochopitelně vypršel těsně před zahájením olympijských bojů. Chaoticky se sháněla náhrada.

Organizátoři zároveň kvůli „díře“v rozpočtu seškrtali celkový počet dobrovolníků na hrách, ze 70 000 na 56 000. Tím pádem také snížili počet těch, kteří byli k ruce antidopingovým pracovníkům.

Navíc mnozí z těchto dobrovolníků si jen vyzvedli uniformy a už se neukázali. Případně zmizeli poté, co si zašli na oběd zdarma.

Nejhorší organizace?

Vytratili se dokonce i někteří komisaři najatí ze zahraničí. Předčasně odcestovali poté, co byli nuceni přejíždět mezi sportovišti taxíky, které si sami platili, protože jim organizátoři nezajistili přepravu.

Pomocný personál pracující se vzorky často neabsolvoval požadované školení a zjevně tápal.

Více než 200 vzorků bylo nepoužitelných, protože obsahovaly nedostatečné množství moči.

V olympijské vesnici se oproti plánu realizovalo až o 50 procent testů méně, protože některé sportovce nezměnil je jich 18 tak třeba v sezoně 2010 napočítali 825 karambolů, o dva roky později jich bylo už 905 a v roce 2014 981. Letos poprvé padla tisícovka. Co je však zajímavější, oproti minulé sezoně (976) není zásadní nárůst pádů v nižších kategoriích Moto3 a Moto2. Ale už teď jich je o 60 víc v královské třídě MotoGP, navíc o víkendu ve Valencii ještě číslo naroste. Motorsport.com tvrdí: „Vinu na nehodách nesou dva hlavní faktory: jednak návrat pneumatik se nepodařilo najít. Exemplárním selháním se zde stala aféra, kdy komisař suverénně odebral moč keňskému kouči Anzrahovi, jenž se vydával za výrazně mladšího běžce Rotiche.

Během testování si po „zakázaných“oblastech vesele korzovali i mnozí neoprávnění lidé, což posléze přiznali sami organizátoři her. Ředitel komunikace Mario Andrada uvedl: „Nevycvičení dobrovolníci způsobili, že některé prostory nebyly dostatečně střežené. Ovšem rychle jsme zjednali nápravu.“

Jeden ze zkušených bojovníků proti dopingu, objíždějící vrcholné sportovní akce, pro britský list Telegraph řekl: „Šlo o nejhorší organizace antidopingových testů, co jsem kdy viděl.“Zpráva novinářské organizace AIPS se pro změnu zmiňovala o „pravidlech chaosu“.

Jiří Kejval připouští: „V Jižní Americe prostě některé věci fungují jinak než v Londýně.“

Situaci zachraňovali zkušení komisaři z vyspělých zemí, jako je Velká Británie, pracující v Riu usilovněji, než se po nich žádalo. Jinak by celková bilance byla rozhodně horší.

Takhle zní: z 5 380 původně plánovaných testů se jich v Riu uskutečnilo 4 882. Ze 450 testů pro biologické pasy však pouze 47. Michelin a jednak zavedení jednotné elektroniky. Proto počet pádů v MotoGP roste.“Je to ale skutečně tak? Karel Abraham, který po loňském odchodu z MotoGP závody spolukomentuje a který s dávkou ironie a nekorektnosti má k pádům hodně co říct, nabízí jiný pohled.

„Tou elektronikou je to jen částečně. Především jsou dnes motorky a výsledky tak vyrovnané, že abyste získal solidní umístění, nemůžete jet na devadesát nebo sto procent. Musíte jet na sto deset, jenže pak už nebalancujete na hraně, ale jedete za ní,“popisuje Abraham. „A často to nevyjde. Všichni musí strašně moc tlačit na pilu a pak padají.“

Jeho názor koneckonců potvrzuje i detailnější statistika pádů z MotoGP. Z ní plyne, že během 17 víkendů byli na zemi nejčastěji Cal Crutchlow a Jack Miller (celkem 24krát). Tedy piloti, kteří nejezdí za top týmy, ale kteří se letos jako jediní (spolu s Viňalesem) dokázali z druhého „levelu“probít až k výhře.

„Mají nejlepší výsledky z netovárních jezdců, tlačí to za hranu. Podívejte na Crutchlowa – ten den před vítězstvím v Austrálii rozštípal motorku na kousky. A je to přesně ten směr, kterým to v MotoGP jde,“vypráví Abraham.

Jen pro představu: na opačném pólu než Crutchlow a Miller je Valentino Rossi (celkem 4 pády), Maverick Viňales (5), Andrea Dovizioso a Hector Barbera (oba 6). A třeba už jistý šampion, Marc Márquez, letos spadl 16krát, což ho řadí na třetí místo „padačů“. Bude tedy počet pádů dál stoupat? Abraham netuší, ale předpokládá, že bude pokračovat trend, kdy se víc a víc prosazují netovární jezdci: „Když pojedete v netovárním týmu, tak to nebude hned znamenat, že nemáte šanci. A to je dobře pro diváky, ostatní jezdce i pro mě.“

Sám se totiž do MotoGP v příští sezoně vrací. A už po nedělním závodě ve Valencii ho čeká testování s jeho novým týmem Aspar.

Foto: ČTK

Exhibice v Praze Národní tým si v rámci oslav 90 let českého ragby zahrál se slavným výběrem Barbarians, putovním týmem složeným z hráčů Nového Zélandu, Austrálie či Jižní Afriky. Na stadionu Markéta se představili i mistři světa Ben Franks a Andy Ellis. Češi prohráli 0:71. Podrobnosti čtěte na sport.idnes.cz.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.