Míč ti nekoupíme, jsi holčička, říkali „Pelému v sukni“

MF DNES - - SPORT - Jan Palička fotbalový reportér MF DNES — Petr Šedivý

Musí se mu nechat, že vyletěl raketově. Ve Slavii sbírá komplimenty za ladný styl, šikovnou levačku, ofenzivní nápady a tři vstřelené góly.

Ale stejně: je to až bláznivé, že Antonín Barák od pondělí trénuje s fotbalovou reprezentací.

„Jsem hodně cílevědomý člověk a reprezentace vždycky byla můj dětský sen. Ale tomu, co se teď stalo, sám moc nerozumím,“poví bezelstně s lehce vyplašenýma očima.

Pokud mu trenér Jarolím uvěří, může ho poslat rovnou do základní sestavy proti Norsku. Chápete to? Mladý, jednadvacetiletý pán, který ještě v minulém roce kopal druhou ligu za Vlašim, si může zahrát kvalifikaci o mistrovství světa 2018.

Není to vyloučené, formu má a navíc se hledá kreativní středový hráč, který by zastoupil zraněného záložníka Daridu.

Hledá se za pochodu

Fotbalová reprezentace je v situaci, do které se dostat nechtěla. Nejsou lidi. Není z čeho vybírat.

Prověřená jména rychle mizí, nástupci dorůstají pomalu. I proto se v létě nepovedlo mistrovství Evropy ve Francii. I proto má národní tým po třech kvalifikačních zápasech pouhé dva body a žádný vstřelený gól, což zavání průšvihem.

Karel Jarolím musí hledat za pochodu.

Při poslední nominaci ukázal nejen na Baráka, ale nově také na plzeňského útočníka Krmenčíka.

Individuálních trofejí má jako Messi. Nosí číslo jako Neymar. V žebříčku příjmů obsazuje čelní příčky jako Ronaldo. A prý je nejlepší v historii jako Pelé.

Dnes do Prahy přiletí brazilská fotbalistka Marta, jejíž švédský tým Rosengard se ve čtvrtek utká v osmifinále Ligy mistryň se Slavií (od 18.30 hod. na stadionu Viktorie Žižkov).

„Ona je ztělesněním fotbalu. Bude zážitek potkat ji na hřišti. Odmala jsem si přála s ní hrát, což se mi už asi nesplní. Tak si zahraju alespoň proti ní,“těší se slávistická záložnice Kateřina Svitková.

V roce 2007 aplaudovalo Martě na slavném stadionu Maracaná v Rio de Janeiru skoro sedmdesát tisíc fanoušků. Šikovná brazilská útočnice dotáhla reprezentaci k triumfu Skoro automaticky už se do nominace dostávají Schick, Brabec nebo Kalas, podruhé se dočkal Zmrhal. Hráči narození po roce 1990 mají ve výběru výraznou převahu.

„Je to přirozený proces, který časem přijde všude,“opáčí třiatřicetiletý vůdce Tomáš Sivok.

Další Sivokovy věty vás chtě nechtě donutí k nepříjemnému závěru: „Kvalitu vidím, ale zkušenost nenahradíte. Nemáme hráče, kteří by ve dvaadvaceti letech hráli za velké týmy a rozhodovali zápasy.“

Navzdory tomu MUSÍ reprezentace zabrat.

Pokud by neporazila ani Norsko, pomalu může kvalifikaci zabalit.

Věříte, že by to v pátek večer mohlo vyjít, pokud do sestavy aspirují mládenci Barák, Schick, Kalas nebo Zmrhal?

„Dřív byl tým stabilní, teď musí trenér hledat. Práce je hodně, může to trvat dva tři roky. Nemáme základnu jako třeba Belgie,“trefně upozorňuje Sivok.

Trenér: Tlak zvládnou jen silní

Zatímco právě Belgičanům je hej a klidně si můžou dovolit postavit dvě stejně silné a hlavně naprosto špičkové jedenáctky, Češi po generační výměně tápou.

Tím spíš, že trenér Jarolím neměl prakticky žádný čas na přípravu. Převzal mužstvo narychlo po Pavlu Vrbovi, bez rozkoukání skočil do ostrých zápasů a testovat musí během kvalifikace. Pokus – omyl. Pokus – omyl. Zatím se ani jednou netrefil ideálně, třikrát se hrálo bez vstřelené branky, proto logicky zkouší dál.

„Tlak na nás roste. Zvládnou to jen silní,“hlásí Jarolím.

Silní nemusí mít úplně zavedená jména. Třeba česká jednadvacítka

„Jsem hodně cílevědomý člověk a reprezentace byl můj dětský sen. Ale tomu, co se teď stalo, sám moc nerozumím.“

na Panamerických hrách a dostala přezdívku „Pelé v sukni“.

„To srovnání celkem sedí. Jen má tedy hezčí nohy než já,“bavil se legendární Pelé.

Třicetiletá kouzelnice, celým jménem Marta Vieira da Silva, má výbornou techniku a dává spoustu gólů. Stejně jako Pelé. V reprezentaci má průměr skoro jedné branky na zápas, vstřelila jich už 106.

Jen triumf na mistrovství světa jí na rozdíl od mužské legendy zatím chybí a ve sbírce úspěchů má „jen“stříbro z roku 2007. Ale i to je dosavadní největší úspěch Brazílie, kde ženský fotbal zdaleka nepodporují jako ve Švédsku, Spojených státech nebo Německu.

Mezi ženami bývala jako zjevení. Třeba gól, který dala v semifinále na si na podzim zajistila postup na mistrovství Evropy 2017, aniž by se jí bůhvíjak věřilo. Naopak tým začínal pod skepsí.

Přitom právě odtud se odrazil třeba slávistický zavilý blonďák Barák, který v šestnácti letech překonal únavový syndrom i trable se zúženým páteřním kanálem.

„Uvidím časem, jak mě kluci v nároďáku vezmou, ale je tady hodně mladých, nejsou věkově daleko ode mě. Skalák, Brabec, Krejčí. Pavel Kadeřábek hraje s Hoffenheimem o první místo v bundeslize, což je bomba,“vyprávěl Barák nadšeně.

Na jednu stranu to možná bomba je, ale fotbalová reprezentace si za to zatím nic koupit nemůže.

Pomůžou neokoukaní mládenci?

(24. ledna 1996) V posledním kvalifikačním zápase proti Ázerbájdžánu (0:0) nastoupil v základní sestavě, ale nebylo to ono. Ve složité době by potřeboval, aby mužstvo kolem něj šlapalo daleko lépe. Tím spíš, že talentovaný útočník v Sampdorii hraje málo.

(3. prosince 1994) Ryzí nováček, který vyrostl v Příbrami a teď válí za Slavii. S míčem velmi sebevědomý, zatím však odehrál jen 33 ligových zápasů.

(2. srpna 1993) Má za sebou 17 minut proti Ázerbájdžánu, víc nic. Fanoušci Slavie ho považují za svého. Poslední dva zápasy se však mladému záložníkovi příliš nevydařily. mistrovství světa 2007 proti USA, si lidé na internetu přehrávají dodnes (podívejte se na sport.idnes.cz).

Pravou nohou si předkopla míč do vzduchu a levou ho sklepla za sebe, zatímco se kolem zmatené obránkyně prohnala druhou stranou. Další soupeřku zmátla rychlou kličkou a hned potom vystřelila pravačkou, svou slabší nohou, přesně k tyči.

Za tohle umění byla Marta pětkrát za sebou vyhlášena nejlepší fotbalistkou světa, naposledy v roce 2010. Tolikrát vyhrál Zlatý míč také Messi. Brazilka k tomu přidala čtyři druhá místa a dvě třetí.

„V současnosti už to není jen Marta, na vzestupu jsou hlavně Němky. Ale pořád je to kvalitní fotbalistka. Jak navíc vyhrávala Zlaté míče, tak ji všichni znají, protože tenhle ceremoniál sleduje každý fotbalový fanoušek,“řekla slávistka Svitková.

Dnes je Marta synonymem pro ženský fotbal, ale začátky měla složité. V pěti letech jí maminka nechtěla koupit míč. Slyšela: „Jsi holčička a fotbal je přece zábava pro kluky.“Když v deseti dostala první kopačky, byly o tři čísla větší: „Tak jsem si je vycpala papírem a prostě v nich hrála.“

Jakmile se letos mužské reprezentaci na olympiádě zpočátku nedařilo, lidé na dresech škrtali jmenovku „Neymar“a nad číslo deset sami psali „Marta“. Taková změna! Navíc v zemi, kde lidé ženským fotbalem dlouho opovrhovali.

„Ale já jsem Marta a Neymar je Neymar, nesrovnávejte nás. Fotbal hraju, protože mě baví. Chci vyhrávat v klubu i národním týmu,“opakovala Marta.

Zatímco fotbalovým uměním si Marta vysloužila srovnání s mužskými kolegy, podle výše platu to vypadá, jako by hrála jiný sport. I když na ni Rosengard shání peníze od sponzorů, víc než 400 tisíc dolarů za rok, tedy necelých deset milionů korun, jí dávat nemůže.

„I neznámí brazilští fotbalisté-muži ve východoevropských klubech berou víc než rekordmanka v počtu gólů na mistrovství světa,“prohlásil agent Fabiano Farah.

Na druhou stranu, pořád je na tom celkem dobře. Vždyť zítra vyběhne proti slávistkám, které před tréninky musí do práce nebo do školy.

Foto: ČTK

Antonín Barák nováček v reprezentaci

Brazilská hvězda Marta Slavná fotbalistka zítra nastoupí proti Slavii.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.