KURIOZITA

MF DNES - - BYDLENÍ & STAVBA - Eva.vackova@mfdnes.cz

Praktické umístění spotřebičů, například pečicí trouby do výšky očí je dnes úplně normální. Podstatné je nastavení pracovní desky. Měříte-li 170 centimetrů, tak vám vyhoví deska v 86 centimetrech od podlahy. V případě, že jste vyrostli do 190 centimetrů, prodlužte vzdálenost na 94 centimetrů. Pro ty nejvyšší se doporučuje metr a více. „Zvýšení o 4 a víc centimetrů umožní u desek z tvrzeného technického kamene podlepení pod úhlem 45 stupňů. Desky se spojí k sobě a hrany zaleští tak, že výsledek působí jako jeden kus,“vysvětluje Andrea Freislebenová ze společnosti Technistone. „Aby v jedné kuchyni mohli společně vařit rozdílně vysocí partneři, vyřeší to různé výšky pracovní plochy. Nahoru vyšší lidé dosáhnou, horší je to s dolními skříňkami. Pořiďte si výsuvy, aby se nikdo nemusel moc ohýbat. Jídelní stoly vybírejte bez lubů, což jsou podpůrné konstrukce spojující nohy a desku. Když máte dlouhé nohy, nenarážíte koleny o stůl, který je i pro ostatní uživatele v normální výšce,“zmiňuje Miroslav Nachlinger z firmy Lugi.

SPÁNEK A ODPOČINEK NA MÍRU

Eso z rukávu nevytáhnete. Ale s většími kartami může být větší zábava. Bonami, cena 399 Kč Páteř ,dlouhánů‘ je víc namáhána, za komfort si často připlácejí. Dražší je úprava nábytku na míru, ale výsledná cena často zohledňuje i větší spotřebu materiálu. „Procento požadavků není takové, aby se firmám vyplatilo skladovat individuální křesla, lůžka, rošty, matrace, přikrývky či povlečení. Většina českých výrobců sedacího nábytku taková přání nepřehlíží – dle přání na míru zvýší sedací výšku u křesel, přidá vysoké nohy k pohovkám. Existují zahraniční firmy prodávající křesla ve třech velikostech – mini, midi, maxi. Pracovní židle individuálně nastavitelné jsou už běžně k dostání,“říká Helena Prokopová z Cechu čalouníků a dekoratérů. Jak si vyberete, tak si lehnete. Prodloužený model postele s dřevěným čelem a podnožím. Jitona, cena 18 820 Kč Prodloužit lze sedáky i zvednout podpěrky hlavy. Model Órion od Polstrin, cena od 58 080 Kč

„Sedací soupravy s výsuvnými sedáky prodlouží sed až o 20 cm, přizpůsobit se různým typům postav je u výrobků možné díky variabilitě jejich jednotlivých dílů. Zvýšení opěrné části docílíme polohovacími opěrkami, čalouněné postele nabízíme nyní standardně v prodloužených délkách včetně roštů a matrací,“připomíná Ondřej Pacák z firmy Polstrin.

Z ložnic dávno zmizely postele s dolní pelestí, takže s chodily ve vzduchu na krátké posteli byste pár nocí přežili. Nicméně prodlužuje se výrazně i v tomto

sortimentu, aby ani vysoká část populace netrpěla. „Novými rozměry se snažíme zvýšit pohodlí. Nabízíme různé šířky, současně prodloužené délky postelí 210 a 220 centimetrů,“upozorňuje Martin Kovář ze společnosti Jitona.

„Nejenom pro příliš vysokého, ale i pro těžkého člověka je podstatný výběr postelového systému (rošt a matrace) a rozměr rámu. Například flexibilní systém Lattoflex reaguje na obojí – váhu i výšku,“zmiňuje Miroslav Nachlinger ze společnosti Lugi.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.