Design v pohybu

Bruselská světová výstava přivedla na svět nemálo designových ikon. A může nás potěšit, že mnohé z nich pocházejí z tehdejší československé designové líhně. Jednou z nich je i kávový servis Elka, který je dodnes vyhledávaným nadčasovým kouskem.

MF DNES - - SERIÁL - Text Karolína Hornová Filip Grygera, Profimedia.cz

Bývalé Československo bylo z hlediska výroby porcelánu světovou velmocí. Značky porcelánek z oblasti kolem Karlových Varů byly puncem kvality, zaručeného původu i detailního zpracování už v devatenáctém století a svého vrcholu dosáhly v éře první republiky. Druhá světová válka i poválečná stagnace jakékoli výroby, která dostatečně nepodporovala budování socialismu, zasadila československému užitému umění ránu, ze které se ovšem mělo poměrně brzy vzpamatovat.

ZNOVUZROZENÍ ČESKÉHO PORCELÁNU

Koncem padesátých let se se svou tvorbou začala prosazovat generace výtvarníků, kteří položili základ takzvaného bruselského stylu, tvorby ovlivněné novými proudy v designu a užitém umění, minimalismem, účelností a jednoduchými tvary, inspirovanými mimo jiné severskou tvorbou. Všichni si vybavíme stolky s oblými rohy a kónickými nohami, židle z plastových výlisků a lustry se stínidly s abstraktními motivy. Ale v neposlední řadě také malé dekorativní předměty, které v té době zažily učiněné znovuzrození.

Porcelánky jako Duchcov nebo Lesov se oklepaly z poválečné stagnace a díky spolupráci s předními designéry vyrobily tisíce kusů porcelánových sošek, z nichž některé se vyrábějí dodnes. Jedním z designérů, kteří i v době anonymního socialismu prosadili své jméno na poli výtvarného umění, byl Jaroslav Ježek. Rodák z Podlesí u Příbrami vyv studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde v té době učili velikáni výtvarného umění jako Cyril Bouda nebo Karel Lidický. Hned po studiích začal Ježek pracovat pro známou porcelánku Thun. V roce 1955 pak přešel do porcelánky Lesov. To byl začátek spolupráce, díky které je Jaroslav Ježek ceněn dodnes.

Po dvou letech práce pro Lesov představila porcelánka dodnes kultovní nápojový servis Elka, který se stal jedním z hitů bruselského Expa. Nestárnoucí černobílá kombinace, doplněná o stylizovaný zlatý motiv ptáka, ladné tvary, které jako by byly v neustálém pohybu, a subtilní ouška, která ale nebrání pohodlnému držení při pití nebo nalévání.

NÁVRAT K PŘÍRODNÍM TVARŮM

Bruselu získala souprava prestižní Grand Prix. Nebyla to ale jediná velká cena, kterou česká expozice získala zásluhou Jaroslava Ježka. Stejný úspěch měla i figurální porcelánová sestava s motivem zvířat: sošky Klisnička a Hřebečkové. Stylizované, ladné tvary bez jakékoli dekorativní glazury uchvátily svou jednoduchou elegancí – podobně jako servis Elka.

Figurální tvorba byla ostatně Ježkovou doménou a i na kávovém servisu je znát silná inspirace stylizovanými přírodními tvary. V době ,bruselské éry‘ vznikl celý zvěřinec, z něhož jsou kromě sošek koní nejznámější volavky, labuť nebo velký býk, který spatřil světlo světa v roce 1963 a dodnes patří k nejvíce ceněným Ježkovým dílům. ,Zvířecí‘ tvorbou se inspirovali i Ježkovi kolegové – Jitka Forejtová a Jiří Černoch, který vytvořil sérii sošek ve spolupráci s porcelánkou v Duchcově.

Na ikonický design servisu Elka navázal Jaroslav Ježek dalšími kávovými soupravami. Vznikla Elka v různých barevných variantách, ale i další servisy s podobně elegantním designem: souprava Manon se štíhlými šálky, extravagantně červeno-černý servis Tria, decentní Blanka, ale i tradičním porcelánem inspirované servisy Nefertiti a Rafaela se zlatou ořízkou. Elka je nicméně dodnes nejvyhledávanějším ze servisů: v černobílém provedení se stala ikonou bruselského stylu, která je dodnes trhákem aukčních síní i internetových bazarů, kde soupravu se dvěma konvicemi, šesti šálky a miskou na cukr seženete za částku od pěti do deseti tisíc korun – v závislosti na stavu servisu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.