Čističe vzduchu

MF DNES - - TIPY & TRIKY -

Barvy, laky, parkety, lepidla, nábytek z dřevotřísky či překližky, syntetická vlákna v závěsech a záclonách, ale i cigaretový kouř, čisticí prostředky, kosmetika, laky na vlasy… To vše uvolňuje látky negativně se podepisující na kvalitě ovzduší. Ve zvýšené koncentraci mohou tyto látky vyvolávat nejen alergické reakce, ale i bolesti hlavy, podráždění sliznice nosu a očí, dýchací potíže, únavu či migrénu. Některé z toxinů mají dokonce karcinogenní účinky. Které rostliny umějí bojovat proti škodlivinám ve vaší domácnosti?

FORMALDEHYD

Nejčastější škodlivá látka v bytě. Je obsažen v dřevotřísce, v kobercích, záclonách a jiných bytových textiliích, ale i v různých izolačních materiálech. Uvolňuje se z kosmetických přípravků, plynových kotlů a z cigaretového kouře. Pohltit jej dokáže chryzantéma či kvetoucí gerbera, které sice nejsou dlouhověké a musí se vyměňovat, ale opticky rozjasní obydlí. Z dlouhotrvajících rostlin lze doporučit nenáročný pokojový břečťan, různé druhy fíkusů, a pokud máte k dispozici velkou plochu, můžete zkusit datlovou palmu. Vhodný je také filodendron a dracéna. Opravdovou zbraní odbourávající formaldehyd a také xylen, který bývá součástí odmašťovacích přípravků, je pokojové kapradí.

BENZEN

Je součástí mnoha čisticích prostředků, plastů a barev, rozpouštědel, laků či cigaretového kouře. Zlikvidovat ho dokáže obyčejný zelenec nebo stejně nenáročný šplhavník. Tyto rostliny vyřeší také problém s oxidem uhličitým pocházejícím z krbů a krbových kamen.

ČPAVEK

K údržbě kuchyně se často používají prostředky uvolňující amoniak. Na boj s ním postačí toulitka, potřebuje však dostatek světla. V obývacím pokoji se doporučuje pěstovat bambusová palma.

TRICHLORETHYLEN A XYLEN

Účinnými nepřáteli těchto toxinů jsou pokojové kapradí, rododendrony, datlová a areková palma a také dracéna či azalka indická.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.