VELKÝ RÁDCE ZDARMA

Jak připravit důstojný pohřeb. Jak ho sjednat, které dokumenty vzít s sebou a kolik si připravit peněz

MF DNES - - FRONT PAGE - BOHDANA JAROšOvÁ REDAKtORKA MF DNES

Před krematoriem postávají hloučky lidí v černém. Rodina zesnulého ještě s paní obřadnicí kontroluje všechny náležitosti – květiny, věnce, vybranou hudbu… „Mají poslední možnost se pohledem rozloučit se zemřelým. Poté přichází řečník a probírají proslov,“nastiňuje poslední chvíle před obřadem sjednavatelka Pohřebních a hřbitovních služeb města Brna Petra Vlasáková.

Zhruba půlhodinový obřad s následným zpopelněním patří k nejčastěji objednávaným pohřbům v zemi. Jeho cena se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun. Může ale vyskočit i ke třiceti tisícům, nebo ji naopak lze srazit na polovinu a přitom nemusíte mít pocit, že jste něco ošidili. Než zasednete ke stolu se sjednavatelem v pohřebním ústavu, je dobré udělat si přehled, co všechno dnešní trh nabízí.

Předně je třeba vědět, že pohřební služba si účtuje jakoukoli manipulaci s nebožtíkem. Převoz, umístění v chladicích boxech, úpravu těla nebo manipulaci s rakví. Další částky naskakují za natištění parte a obálky na jeho rozeslání, výběr rakve a květinové výzdoby. Platí se pronájem obřadní síně, řečník, žeh nebo rozptyl.

Před návštěvou pohřební služby je dobré si rozmyslet, kolik peněz můžete za vypravení pohřbu dát. „I když jde o předběžnou cenu, klient musí vědět, kolik ho to bude stát. U nás přijde pohřeb s obřadem na dvacet až třicet tisíc, ale může být i levnější,“říká Jiří Dvořák ze stejnojmenného pohřebnictví v Ivančicích. Tisíce korun lze ušetřit například na kyticích a věncích. „Na rakvi můžete mít pugét růží, ale také jen jednu – zvadlou – jako symbol konce. A rázem jste pár stovek ušetřili,“naznačuje Dvořák, jak srazit náklady.

„Mám bohužel v krátké době už dvojí zkušenost s pohřbem. Přestože byl druhý pohřeb výpravnější, platili jsme za něj o téměř šest tisíc korun méně. V prvním případě jsme vypravili celý pohřeb u jednoho ústavu, ve druhém jsme objednali u pohřební služby jen obřad a květinovou výzdobu platili zvlášť v květinářství. A to velmi snížilo cenu,“dokládá také šestatřicetiletý muž z Brna. Mnoho pozůstalých možná také ocení, že si květiny mohou po obřadu z krematoria odnést.

Další možností, jak ušetřit, je, že si některé předměty nutné k obřadu jen zapůjčíte. Pronajmout si lze květiny, a dokonce i slavnostně vyzdobenou rakev. „Do rakve jde jen urna s ostatky. Pozůstalí se tak důstojně rozloučí, a přitom za zapůjčení rakve zaplatí jen pár korun,“míní Dvořák. Město versus venkov Také pohřebnictví má své ekonomické balíčky. V Praze, kde je častější objednávka pohřbů bez obřadu, tak nabízejí pohřeb se sníženými náklady. Za něj sice příbuzní zaplatí o pár tisícikorun více, než kdyby zpopelnili zesnulého bez obřadu, ale zato mají možnost se rozloučit se zesnulým v obřadní síni i s výzdobou. „Ekonomický pohřeb u nás vyjde na 15 693 korun, to je konečná cena, která zahrnuje převoz zesnulého, pronájem obřadní síně na Olšanských hřbitovech, kremační rakev, vytištění pětadvaceti kusů parte, jednu květinu na rakev, jeden věnec, zpopelnění a vyřízení úmrtního listu,“říká Alena Hamanová z pražské pohřební služby Pegas. Oproti tomu pohřeb bez obřadu přijde u stejného pohřebnictví na 11 390 korun.

Ale ne každý chce na pohřbu šetřit. Například v menších obcích je běžné, že se lidé přijdou se zesnulým rozloučit do kostela na církevní obřad a poté jej průvodem za rakví doprovodí až na hřbitov. Poté odcházejí domů či do hospody na pohřební hostinu. Jiní zase boří stereotypy o smutečních obřadech, a tak v krematoriu promítají filmy a fotografie ze života zesnulého nebo nechají naživo zahrát jeho oblíbenou kapelu. „Klasické skladby nikdy neurazí, ale lidé už nechtějí jen omezený repertoár duchovních písní. Často zazní třeba i trampská nebo popová hudba,“říká Petra Vlasáková z brněnského krematoria, podle které už několikrát za poslední léta obměňovali hudební repertoár. V obřadních síních tak zní například Armstrongův Wonderfull World, Wind of Change od skupiny Scorpions nebo Fernando od Abby. Z českých zpěváků při rozloučení zpívají Lucie Bílá, Karel Gott, Radůza, Michal Tučný, ale třeba i skupina Holki.

Některá krematoria mají omezený repertoár skladeb, z kterého můžete vybírat, do jiných si pozůstalí mohou přinést vlastní hudbu. Zjistěte si, na jakém nosiči můžete svůj výběr písní přinést. Na detailním průběhu obřadu se předem domluvte s ceremoniářem – kolik času bude věnováno smutečnímu proslovu (pokud si to nepřejete, řečník být u obřadu nemusí) a jak dlouho bude hrát hudba. Na to je třeba si dát pozor při sestavování seznamu skladeb. Jen pár kliknutí na internetu Pohřebnictví je byznys jako každý jiný. Pohřební ústavy se předhánějí v nabídkách služeb a prakticky vše je při obřadech dovoleno. Obvyklá doba pro pořádání pohřbu je pět až šest dní od úmrtí, za tu dobu je člověk schopný se zorientovat nejen v tom, jak má rozloučení vypadat, ale také, jak bude dál pečovat o ostatky zemřelého. Přes e-shop si lze objednat pohřeb na klíč nebo třeba jen květinové vazby, rakev, pomník na zakázku, ozdobné urny ze dřeva, kamene, keramiky až po bio materiály. A také šperky.

Podle prodejců vzrůstá zájem o památeční sklo nebo náhrdelníky, v nichž lidé mohou nosit popel svého nejbližšího. „Každý šperk má vnitřní dutinku, do které lze vsypat malé množství popela zesnulého,“vysvětluje Dalibor Novák z českolipské společnosti Memory Crystal. Kupující má na výběr, zda chce popel nosit v přívěsku na krku, kolem zápěstí jako náramek, nebo třeba v prstenu. „V uspěchané době lidé nemají čas pečovat o hroby nebo je pro ně náročné dojíždět přes půl republiky na hřbitov. Takto mohou mít popel zesnulého pořád při sobě a vzpomínat na něj kdykoliv,“nabízí jednu z možností Novák. Podle něj není neobvyklé, že si rodina objedná i tři čtyři památeční skla najednou, aby si popel svého příbuzného rozdělili.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.