Napínavý den v Severní Karolíně

Reportáž ze státu, kde byly šance obou kandidátů vyrovnané.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Hedvika Millerová spolupracovnice MF DNES v USA

Je úterý časně ráno a Severní Karolína se probouzí do volebního dne. Venku je ještě tma, ale do chladného rána už vyrazili první voliči. Mohou hlasovat od půl sedmé. Někdo si přivstal, aby stihl odvolit ještě před příchodem do práce.

Právě Severní Karolína patřila letos k takzvaně nerozhodnutým a klíčovým státům. Hillary Clintonová tu měla v průzkumech jen o procento víc než Donald Trump, a jak známo, vítěz bere vše. A protože to není zrovna malý stát, šlo o hodně.

Otevírám místbí deník Charlotte Observer: „Donald Trump v hlavním městě Raleigh opět poukazoval na zkorumpovanost Clintonové, řekl, že ji chrání zmanipulovaný americký politický systém včetně FBI.“Hned vedle je obrázek rozesmáté Clintonové: „Zpěváci Lady Gaga a Bon Jovi veřejně podpořili bývalou první dámu ve sjezdovém centru v Raleighu, byly tam tisíce příznivců.“Napadá mě, zda to byli jen příznivci Clintonové, nebo i ti, kdo chtěli vidět Lady Gaga. Tolik zájmu o obyvatele Severní Karolíny, tolik slibů, tolik návštěv a proslovů.

Kdo se sem přijde podívat příští týden anebo příští rok? Koho budou zajímat problémy spojené s nedostatkem peněz na školství, silnice a extrémně vysoké daně? Místní jsou otrávení a znechucení, přesto jdou volit. Je to pro ně povinnost a letos naprosto výjimečná.

Ačkoli americká média hlásala, že kvůli nespokojenosti s oběma kandidáty bude účast minimální, v Severní Karolíně to tak včera nevypadalo. Možnost předčasného hlasování využily přes tři miliony lidí, včera se k urnám chystalo dalších tři a půl milionu obyvatel. Z desetimilionové populace tohoto státu je zaregistrovaných 6,5 milionu voličů. To není málo.

Na každého čtvrt hodiny

Před volební místností u kostela zvaného Pennisula v Charlotte se už od brzkého rána tvoří fronta. V půl osmé, kdy začíná svítat, je už čekání hodně dlouhé. Voliče však během dne, jak hlásily některé obvody v Severní Karolíně a na Floridě, zdržovaly také ojedinělé výpadky počítačové techniky.

Transparenty a letáky agitují do poslední chvíle. Jako novinářka se mohu podívat, ale nesmím s nikým mluvit ani fotit. Vyčkávám, až lidé odvolí. Šéf místní volební komise Gary Reagan mě sleduje přísným okem. Nakonec mi prozradí, že zde bude volit kolem 5 000 lidí, každému to trvá asi čtvrt hodiny. „Bude to velmi dlouhý den,“dodává.

V místnosti je 15 volebních přístrojů a asi 20 členů komise, kteří na vše dohlížejí. Dávám se na chodbě do řeči se sympatickou Vietnamkou, emigrantkou, která žije v USA už 15 let, má i americké jméno, říkají jí Emily. Je jí pětatřicet a má vlastní podnik na nehty a kosmetiku.

Předpokládala jsem, že volila Clintonovou, a šla jsem téměř najisto. Je to emigrantka a žena, ty přece Trump tolik naštval. Ale! „Já a celá moje rodina volíme Trumpa, Clintonové nevěříme, Trump mluví o věcech, o kterých se ostatní bojí mluvit, je opravdový. Já se tolik bojím, jak to všechno dopadne, jsme hrozně napjatí,“říká mi Emily se silným asijským přízvukem a dodává, že většina jejích zákazníků bude Trumpa volit také.

Chvíli to trvalo, než jsem narazila na voliče Clintonové. Byl to šedesátiletý Robert Burns, úředník v bance, šel volit také brzy ráno. „Prezidentem může být jedině Clintonová... Trump je samolibý demagog, je to ostuda Ameriky, to bych raději utekl hodně daleko, než bych ho zvolil,“vysvětluje mi Robert s nadsázkou a úsměvem. Je totiž přesvědčen, že se bývalá první dáma nakonec stane prezidentkou USA.

Baptistický kostel v Kannapolisu, předměstí Charlotte, kde je další volební místnost, se chopil voleb po svém. Pastor nabídl starším voličům, že je na volby odveze a přiveze. Měl však podmínku: budou volit republikány a Trumpa. Na ulici pak vyvěsil velký transparent: „Tady nevolíme Hillary Clintonovou.“

O tom, že byla atmosféra v Severní Karolíně velmi napjatá, nebylo pochyb. „Celý rok to jsou šrouby do hlavy, Trump, Clintonová, kam se podíváte, ať do novin, nebo televize, jsou tam pořád oni. Já už se nemohu dočkat toho, až to budeme mít za sebou,“vysvětluje mi svůj pocit pětadvacetiletý Randy Smith, muzikant na volné noze.

Foto: AP

Hillary Clintonová v jedné z newyorských volebních místností, kde dopoledne hlasovala s manželem a exprezidentem Billem Clintonem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.