První první dáma z východního bloku

MF DNES - - AMERICKÉ VOLBY - Tomáš Lébr redaktor MF DNES

To, co se teoreticky mohlo přihodit Ivaně Zelníčkové, se stalo až nynější manželce Donalda Trumpa. Stane se první dámou USA v historii, která pochází z komunistické země. Melanie Trumpová, rozená Knavsová, totiž vyrůstala ve Slovinsku za časů Titovy Jugoslávie.

Narodila se v roce 1970 v Sevnici, městečku ve střední části země, v rodině podnikatele s automobily, v jehož povaze jeho známí nacházejí podobné rysy s Trumpem. „Byla vždy velmi učenlivá a cílevědomě vychovávaná,“vzpomněla si v Melaniině rodném městě Mirjana Jelančičová, její někdejší spolužačka. Zatímco Donald Trump prožíval v mládí bouřlivá léta, Melanie byla podle Jelančičové opakem. „Nikdy při hádkách nemluvila sprostě, vždycky hledala kompromis a usmíření. V tom se od nás odlišovala.“ Neodlišovala se v tom, že dětství prožívala jako mnoho jejích spolužáků v panelovém domě. Melanie původně chtěla být módní návrhářkou – ale nakonec se v šestnácti letech stala modelkou. Na začátku 90. let vyrazila po studiích návrhářství a architektury do světa a po Milánu a Paříži zakotvila v New Yorku. Tam se o dva roky později poprvé setkala s Trumpem. Vzali se až v roce 2005, o rok později se jim narodil syn Barron.

Zajímavé je, že mezi stovkami svatebních hostů byli i Bill a Hillary Clintonovi. A kromě toho, že se nyní nepřímo setkali i v prezidentských volbách, spojuje Melanii s Hillary ještě jedna věc. Podle průzkumu, který nedávno zveřejnily televizní stanice ABC a list The Washington Post, byla Melanie nejméně populární manželkou kandidáta na prezidenta – právě od dob Hillary v čase kandidatury jejího manžela.

Asi nejvíc ji zřejmě poškodil její první proslov k voličům letos v červnu, jehož pasáže až příliš připomínaly projev Michelle Obamové z roku 2008. A poškozuje ji nejspíš i pověst Trumpa jako sukničkáře. Na obvinění tímto směrem však odpovídá stroze: „Věřím manželovi.“Zato na otázku, kterou neřest by manželovi ráda vymluvila, odpověděla konkrétně: „Komentování na internetových sítích.“

Foto: Profimedia.cz

Nová první dáma Současná manželka Donalda Trumpa, původem Slovinka Melanie Knavsová (46), byla úspěšnou modelkou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.