Čeští Trumpové

Děti Donalda Trumpa jsou napůl doma ve Zlíně a mluví česky

MF DNES - - AMERICKÉ VOLBY - Ivana Karásková reportérka MF DNES

Ačkoliv Donald Trump navlékl svatební prstýnek už třem ženám, tou první byla Ivana Zelníčková, matka tří z jeho pěti dětí. Česká lyžařka a modelka ze Zlína ho okouzlila na konci 70. let.

„Úplně se do Ivanky zbláznil,“vzpomínala před časem její matka Marie v luxusní zlínské vile, kterou pro ni Ivana nechala postavit. V garáži tehdy stálo nablýskané červené porsche, které používá dcera nebo vnuci, když přijedou do Česka.

„Donald byl ve Zlíně jen jednou, v roce 1990, na pohřbu mého manžela. Moc se mu tu líbilo. Nadchla ho architektura, pořád chtěl mít výhled na město,“vzpomínala na jaře pro portál zlin.cz Marie Zelníčková, která se stále považuje za Trumpovu jedinou a opravdovou tchyni.

Ivana Zelníčková si Donalda vzala v roce 1977. Do světa ji to podle matky táhlo odjakživa. V době, kdy Ivana studovala na Karlově univerzitě, byl její velkou láskou textař a hudebník Jiří Štaidl, který se později zabil v autě. Pak se provdala za rakouského lyžaře, aby dostala cizí pas, a v roce 1973 odjela do kanadského Toronta, kde začala s kariérou modelky. Donalda okouzlila okamžitě.

Na české krásce zpočátku obdivoval i její obchodní talent. Energie a jistá tvrdost v podnikání se však zřejmě nakonec obrátily proti ní. V roce 1992 se po skandálu s Donaldovou nevěrou bouřlivě rozešli.

Svou „alfasamčí“představu o tom, jak má vypadat kvalitní manželka, ozřejmil miliardář ve své třetí knize Umění návratu z roku 1997, kde radí mužům, jak se nespálit. Čtenář se v ní například dozví, že pokud žena nepodporuje kariéru manžela, měl by ji rychle opustit.

„Mou největší chybou s Ivanou bylo, že jsem ji propustil z role manželky a dovolil jí vést jedno z mých kasin,“píše doslova a dušuje se, že už nikdy nesvěří ženám odpovědnost za své obchody.

Jedním dechem však ubezpečuje, že děti pro něho zůstanou vždy tím nejdražším, co má. Na jejich výchově se zřejmě manželé shodli.

„Vštěpovali jsme jim, že chce-li být člověk bohatý, musí pracovat. Eric, Ivanka i Donald dostávali kapesné, jen když si to odpracovali. Když chlapci povyrostli, pracovali pro svého otce na stavbách. Dostávali mzdu a museli platit daně i pojištění,“popsala před několika lety Ivana.

Česká stopa našla uplatnění i na jejich rodinném stole. Donald si pochvaloval, že ho Ivana naučila jíst česká jídla, takže si prý často dává třeba kachnu s knedlíkem.

Doník šampaňským neslaví

Po rozvodu spojovaly Trumpovy dál jejich děti a také česká tchyně, jež si prý s budoucím americkým prezidentem rozumí pro jeho houževnatou náturu. Marie Zelníčková má dodnes ve svém zlínském domě plno jeho fotek. A ani dceřin nepěkný rozvod jí nevzal z úst superlativy, jimiž na adresu „Doníka“nikdy neskrblila. Přestože v září oslavila už devadesátku, stále létá několikrát do roka přes oceán, aby se potěšila s třemi vnoučaty a sedmi pravnoučaty. Anglicky se začala učit až v padesáti letech v kurzech ve Zlíně, ale v USA se už dobře rozmluvila. S nejstarším vnukem Donaldem si popovídá i česky, protože dětství trávil u prarodičů na Moravě, mladší vnoučata jsou na tom s mateřštinou matky hůř.

Trumpovi držela pěsti i v prezidentské volbě. Začátkem listopadu odletěla do USA a fandila mu přímo v New Yorku na 5. avenue, kde má dcera Ivana pětipatrový dům.

„Když jsem v Americe, vídám se s Donaldem denně. On mě občas škádlí, říká mi bábrle, ale taky se se mnou radil, zda do té bitvy o post nejmocnějšího muže světa jít,“svěřila se vitální devadesátnice na jaře médiím. Teď je na něho náležitě pyšná, ale ťukat si skleničkami určitě nebudou. „Já alkohol nepiju a Don taky ne,“řekla Blesku před odletem.

Marie Zelníčková si libuje, jak zajímavé stáří jí dcera zajistila, a je na ni jaksepatří pyšná. „Ivanka je úžasně schopná. Při narození vážila jen kilo osmdesát, takže ji museli dát do inkubátoru. To bylo poprvé a naposled, kdy jsme se o ni s manželem strachovali,“vzpomínala.

Tři děti Donalda a Ivany Trumpových. Zleva: Eric (32), Donald junior (38) a Ivanka (35). Z druhého manželství má Trump ještě dceru Tiffany (23), s nynější, třetí ženou má syna Barrona (10). Marie Zelníčková, matka Ivany, Trumpa obdivuje. Donald a Ivana Česká lyžařka a modelka Ivana Zelníčková ze Zlína okouzlila Donalda Trumpa na konci 70. let. Foto: Profimedia.cz

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.