Blonďatý Obama

MF DNES - - AMERICKÉ VOLBY -

Milan Vodička zvláštní zpravodaj MF DNES v USA

Jako jednu z prvních věcí v úřadě kromě zrušení všech nařízení Baracka Obamy nechá prezident Donald Trump odstranit obrazy prezidentů Cartera, jehož považuje za amatéra, a Bushe mladšího, toho tak vymaže za Irák. Pověsí místo nich fotky svých dětí.

Taky pozve na večeři mexického prezidenta a po kávě mu předloží účet za první část zdi, kterou nechá stavět podél mexické hranice.

To se to žertovalo o tom, jak bude vypadat Trumpových prvních sto dnů v Bílém domě... Jenže teď tam prezident Trump opravdu je.

Ale otázka zůstává – jaký bude? A jaké bude jeho prezidentství?

Po inauguraci 20. ledna přijde prezident, který bude brát vážně slova, které má na kšiltovce: Udělejme Ameriku zase skvělou.

Bude nesmírně silný – a současně nesmírně zranitelný, což bylo nyní, kdy Trump dominoval všemu včetně voleb, málo vidět.

Bude v rozběhu, protože všichni budou stále zmrazeni jeho nečekaným triumfem. Republikáni, které dobyl, budou na jedné straně rádi, že mají svého prezidenta. Na druhé straně se budou cítit jako okupovaní, protože Trump násilně převzal jejich stranu jako nějakou firmu. Ale z dobrých důvodů s tím nebudou moci něco udělat.

Trump má velkou podporu jejich voličů a jít proti němu by bylo sebevražedné. Zvlášť když i oni mají jako součást odmítnutého establishmentu máslo na hlavě. Musí tedy tleskat do rytmu. Kdo se postaví do cesty, bude převálcován: Trump může jen veřejně ukázat prstem a vzpurný kongresman příště nedostane hlasy.

Nikomu nic nedluží

Amerika je teď jeho. Nevyhrál ji s pomocí strany jako jeho předchůdci, ale proti ní. To je unikátní situace. Není nikomu nic dlužen. Jen těm, kdo mu dali hlasy. A ti jsou rozhněvaní, chtějí akci, chtějí změny.

V průběhu kampaně se ozývaly hlasy, že pokud Trump bude zvolen, uklidní se. Možná trochu ano. Jeho vítězný projev byl smířlivý, prezidentský. Ale pořád bude svůj, protože má velký mandát. Ne že by posílal nad ránem dál urážlivé tweety, ale rozhodně si nenechá nasadit prezidentský obojek a masku uvážlivého otce národa. Ze stavitele mrakodrapů chce být ten, který přestavuje Ameriku. Méně mu jeho ego a ješitnost nedovolí.

Lidem zcela trumpovsky slíbil, že Amerika bude „vyhrávat tak moc, až jim bude z vyhrávání nevolno“. Ale to neznamená, že Amerika dostala diktátora. Zaprvé není se svým protiváhami vybalancovaným politickým systémem žádný Honduras, aby se jí zmocnil jeden člověk.

Zadruhé to není v Trumpově stylu. Koupil jsem si knihu Crippled America: How to Make America Great Again, Ochromená Amerika: Jak udělat Ameriku zase skvělou. Je to jeho manifest, který vydal kvůli kampani. Píše tam: „Mnoho našich problémů způsobených roky stupidních rozhodnutí nebo naopak žádných rozhodnutí nabobtnalo do obrovského průšvihu. Kdybych mohl mávnout kouzelnou hůlkou a napravit to, udělal bych to. Ale je tady mnoho rozdílných názorů a zájmů, které musí být brány v úvahu, když pracujete na řešení. To znamená vzít lidi do jedné místnosti a vyjednat kompromis tak, aby nakonec všichni odešli na stejné vlně.“

To zní netrumpovsky. Ale každý má několik tváří, Trump taky. Tak to zřejmě bude po celou dobu jeho prezidentství. Jako příklad poslouží jeho velký projev v závěru kampaně, který chytře přednesl v Gettysburgu. To je pro Američany svaté místo krvavé bitvy občanské války, kde měl později Abraham Lincoln kratičký, ale nesmírně úderný projev, asi nejlepší v dějinách země. Školáci se ho učí nazpaměť. A co udělal Trump: na symbolickém místě oznámil docela zajímavé body, co bude dělat prvních sto dnů v úřadě. Jenže nakonec si sám ukradl titulky a všechno shodil, když oznámil, že taky zažaluje všechny ženy, které tvrdí, že je osahával.

Hořlavý prezident

Zatímco Donald Trump se radoval se svými podporovateli, poražená Hillary Clintonová (vpravo s manželem Billem) se s nimi loučila. Foto: AP

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.