„On to ten Trump přece jen nakonec dokázal!“

MF DNES - - AMERICKÉ VOLBY -

Takhle to bude zřejmě pořád. Jeho prezidentství bude vysoce hořlavé. Nepochybně bude energickým prezidentem, který chce jako byznysmen odškrtávat vyřešené úkoly. Může být smělým a bezohledně agresivním prezidentem, který stejně dravě jako usiloval o své mrakodrapy i prezidentství, bude chtít mít nejzářnější a nejoslnivější výsledky. Je to muž, který moc nepřemýšlí o vedlejším ztrátách. Tvrdý, bojovný, výbušný.

Trump svou povahou a pověstí připomíná jiného amerického prezidenta, který také přišel zvenčí a elita ho nesnášela a bála se ho. Jmenoval se Andrew Jackson, proslul svým sopečným temperamentem, vybojoval čtrnáct soubojů. Ale vytvořil dynamiku, která posunula Ameriku hodně kupředu, i když teď ho nemají rádi, protože nechal vyhnat indiány na západ. Obama nyní zrušil bankovku s jeho portrétem a nahradil ji černošskou bojovnicí za lidská práva.

A teď věc, která ho dělá slabší, i když vypadá po volbách silný. Je to past, na niž narazí později. Vyhrál, ale není oblíbený. Při volbách řeklo přes šedesát procent voličů, že ho nemají rádi. Tedy i ti, kdo ho volili. Kdyby byl u demokratů jiný kandidát, možná bylo vše jinak. Američané nechtěli Trumpa, chtěli, aby už neměli to, co desítky let předtím.

A to důležitější, Trump je Obama v blonďatém přelivu. Stejně jako před osmi lety do Obamy lidé investovali své přehnané, často naivní naděje. Volba Trumpa je reakcí na zklamání z Obamy.

Amerika není ani zdaleka tak nadšená jako tehdy, ale Trumpovi voliči chtějí od Trumpa změnu podobného rozsahu. A on slíbil i věci, které těžko může splnit.

Za čtyři roky mohou být zklamaní podobně jako teď. Ale to je daleko.

Hedvika Millerová spolupracovnice MF DNES v USA

Fanoušci Hillary Clintonové v Severní Karolíně, o kterou se prezidentští kandidáti rvali do poslední chvíle, trpěli včera těžkou kocovinou. Morální i fyzickou.

Naopak ti, kteří podporovali jejího protikandidáta – nakonec vítěze Donalda Trumpa, hlasitě slavili.

V barech v centru největšího města Charlotte to vřelo, lidé sledovali velké televizní obrazovky, připomínalo to atmosféru fotbalové ligy.

„Tohle je lepší než Super Bowl, tohle je historie, tento moment absolutně změní Ameriku, on to ten Trump opravdu vyhrál, já tomu nemůžu uvěřit,“křičí Mike Prize, čtyřicetiletý bankéř, který přišel výsledky voleb sledovat s přáteli do baru U Žíznivého mývala.

Místností se ozývaly oslavné výkřiky pokaždé, když Trump získal další stát. „To je jízda, toho už nikdo nezastaví,“drží se za hlavu se slzami v očích Nancy Garisonová ve chvíli, kdy Trumpovi potvrzují média Floridu.

Kolem půlnoci místního času se pak začali vytrácet příznivci Clintonové. Hlavně mladší ženy a dívky byly šokované, tekly jim slzy – byly to slzy žalu. „Ne, s tímhle se nesmířím, všichni se tu snad zbláznili. Jak vůbec může někdo volit Trumpa,“vykřikuje Eve Bergsmanová, třicetiletá matka šestileté dcerky, kterou mimochodem pravidelně brala s sebou na mítinky s Clintonovou.

Později to v ulicích vypadalo jako při oslavách nového roku. Nechyběly podomácku vyrobené ohňostroje, příznivci Trumpa slavili až do rána navzdory tomu, že šli druhý den do práce.

V horských vesnicích Severní Karolíny, kam na rozdíl od Clintonové Trump osobně zavítal, se včera chystaly speciální bohoslužby za Trumpovo zvolení. „Nepochyboval jsem, že Trump vyhraje,“říká Larry Martin, pětašedesátiletý prodavač ve Walmartu z městečka Marion. Věří, že nový prezident dokáže vrátit Ameriku do starých dobrých časů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.