Clintonová získala víc hlasů, ale uznala prohru

MF DNES - - AMERICKÉ VOLBY -

Anna Barochová zvláštní zpravodajka iDNES.cz v USA

Hillary Clintonová už před půlnocí na středu v telefonátu pogratulovala Donaldu Trumpovi k vítězství v prezidentské volbě a uznala porážku.

Předtím nechala rozpustit shromáždění příznivců v Javits Centru, které bylo optimisticky připraveno slavit stejně jako převážně demokratický New York. Další dlouhé hodiny se pak čekalo na její projev. Až kolem poledne amerického času vystoupila, aby vyzvala nejen k dalšímu boji za hodnoty demokratů, ale i k jednotě Američanů. „Musíme dát Trumpovi šanci, aby byl dobrým vůdcem, a nabídnout mu naši otevřenou mysl,“řekla a nabídla vítězi voleb spolupráci.

Během volebního dne přišly k Javits Centru, vzdálenému několik bloků od Times Square, tisíce a možná i desetitisíce lidí, jen aby viděly vzestup své hrdinky Hillary. S každým dalším vítězstvím Donalda Trumpa v některém ze států se však vysněný večer měnil ve smuteční. Když už bylo jasné, že Trump vyhrál, tak svým příznivcům Clintonová rychle poslala jen děkovný vzkaz na Twitteru: „Ať se stane cokoli, děkuji vám za vše.“

Pro převážně demokratický New York bylo Trumpovo vedení a postupně se blížící vítězství studenou sprchou. Každá nová čísla zářící vedle obličeje Trumpa na Times Square ubírala optimismus a na náměstí panovala skleslá nálada. „Ten chlap snad fakt vyhraje. Nemůžu tomu uvěřit,“říkal mladík opřený o hrazení a v obličeji se mu zračilo nepochopení. Pocit, který s ním většina ulice sdílela, snad kromě hrstky Trumpových fanoušků, kteří si vítězně plácali.

Pro Hillary a její fanoušky je jen malou útěchou, že v celkovém počtu voličů Hillary zvítězila, podle odhadů o dvě stě tisíc hlasů. Rozhoduje však počet volitelů a těch má Trump dostatek. „Hillary minulou noc vyhrála lidové hlasování,“uvedl kandidát na viceprezidenta Tim Kaine. Volby – ty ale prohrála.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.