Putin může i u Trumpa rychle skončit

MF DNES - - AMERICKÉ VOLBY - Martin Petříček redaktor MF DNES Luboš Palata redaktor MF DNES

Už se z toho stalo pravidlo. Pokaždé, když nějaké hlasování skončí jinak, než se čekalo, otřesou se světové finanční trhy v základech. Zažili jsme to letos při hlasování o brexitu a americké prezidentské volby to potvrdily.

Když včera nad ránem začínalo být jasné, že Hillary Clintonová se do Bílého domu nevrátí, nastala na trzích panika. Ztrácet začaly akcie a zlevňovala ropa. Vedle měn zemí, pro něž jsou USA klíčovým exportním trhem, například mexického pesa, oslaboval také dolar. Americká měna přitom obvykle slouží jako bezpečné útočiště. Roli dolaru tak převzalo zlato, jehož cena během chvilky stoupla o pět procent.

Jenže stačilo pár hodin a trhy šok vstřebaly. Většina akcií i měn se vrátila k předchozím hodnotám a americké burzy dokonce otevíraly povolební ráno v plusu. Ostatně také analýza ekonoma Aleše Michla z investičního fondu Quant naznačuje, že podobný model – tedy pokles těsně po volbách a následný růst – je pro americké akciové trhy typický.

Vypjaté reakce nicméně ukázaly na to, že investoři se bojí, zda se americká ekonomika bude pod vedením Donalda Trumpa vyvíjet zdravě. Tím spíš, že není dosud jasné, kdo mu v ekonomických otázkách bude radit. Trump sám se k nim vyjadřoval pouze omezeně.

Opakovaně však hřímal, že je třeba více chránit USA před zbožím z ciziny. „Zvolení Trumpa, stejně jako referendum o brexitu, posiluje tendence k opětovné národní orientaci hospodářství. A to v delším období poškozuje růst a ekonomický blahobyt,“tvrdí hlavní ekonom německé Dekabank Ulrich Kater.

SVladimirem Putinem to zkoušel už George Bush ml., zkoušel to Barack Obama a chce to zkusit i Donald Trump.

Má jednu velkou výhodu, s Putinem se podle svých vlastních slov nesetkal, takže může mít o ruském prezidentovi a jednání s ním ještě iluze. „Řekl o mně velmi hezké věci. týden po volbě 3 měsíce po volbě

To nahání strach německým exportérům. Spojené státy se pro Německo loni staly hlavním vývozním trhem, když v čele vystřídaly Francii. Případný výkyv ve vývozech za oceán by mohli pocítit i čeští dodavatelé, ať už přímo, či nepřímo právě přes německé odběratele.

„Pokud se Trump pustí do budování obchodních bariér, jak plánoval, škody budou velké. Jen v Německu závisí na obchodu se Spojenými státy 1,5 milionu pracovních míst,“říká šéf prestižního mnichovského institutu Ifo Clemens Fuest.

Nový prezident nicméně bude k případným novým restrikcím potřebovat Ale já s ním nemám žádný vztah. Nikdy jsem se s ním nesetkal,“přiznává Trump. „Nemiluji ho, ani to není nenávist. Uvidíme, jak to bude fungovat,“uvedl před pár dny Trump. „Možná budeme mít dobrý vztah, možná hrozný. Možná to bude něco uprostřed,“dodal.

Putin podpořil Donalda Trumpa už v době, kdy teprve stoupal k politickým výšinám. „Je to výrazný muž, velmi talentovaný, o tom nemůže být nejmenších pochyb,“řekl Putin loni v prosinci. A už tehdy dodal, že s Trumpem v čele USA „by Washington a Moskva mohly úspěšně porazit terorismus a znovu nastolit světový mír“.

Také Trump se s obdivem k Putinovi netajil už v letech, kdy měl k boji o Bílý dům daleko. „Putin odvádí skvělou práci při obnově obrazu Ruska,“uvedl v roce 2004. V roce 2014, kdy Rusko okupovalo a anektovalo ukrajinský Krym, jako jeden z mála západních politiků tento krok přivítal. „Věřím, že Putin bude nadále obnovovat ruskou říši,“napsal v roce 2014 na svém Twitteru a o něco později dokonce vyzval k mezinárodnímu uznání legitimity tohoto kroku. To byl pravý opak oficiálního postoje USA.

V závěru své kampaně, kdy čelil obviněním demokratů, že se Moskva snaží v jeho prospěch ovlivnit volby, ze své proruskosti viditelně ubral.

O obnovení rusko-amerických vztahů se mluví pokaždé, když dojde ke změně v Bílém domě. Problémem však nejsou prezidenti USA, ale Vladimir Putin, který vládne Rusku už šestnáct let.

Gruzie 2008, Ukrajina 2014...

Je sice možné, že v Kremlu bouchalo v noci na včerejšek po porážce Hillary Clintonové šampaňské, ale oficiální reakce Putina byla značně odměřená. „Slyšeli jsme předvolební prohlášení kandidáta na prezidenta USA, která byla zaměřena na obnovení vztahů mezi Ruskem a USA,“řekl Putin. „Je nám jasné a uvědomujeme si, že to nebude cesta snadná s přihlédnutím k té degradaci, ve které se bohužel vztahy nacházejí... Není to naše vina, že se rusko-americké vztahy nacházejí v takovém stavu,“dodal.

Všechny předchozí snahy o restart vztahů s USA skončily nějakým ruským vojenským dobrodružstvím. Ty s Bushem v létě 2008 ruskou invazí do Gruzie, s Obamou v roce 2014 okupací Krymu. Je proto otázka, čím může skončit oteplení naplánované s Trumpem.

Foto: AP

Ruský prezident Vladimir Putin blahopřál Trumpovi.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.