Američtí „huliči“slaví. Marihuana je legální

MF DNES - - AMERICKÉ VOLBY - — Jan Brož

Zatímco většina akciových trhů očekávala výsledky amerických voleb s nervozitou, Marijuana Index zahrnující kanadské a americké společnosti legálně podnikající s konopím už od srpna vytrvale rostl. Vedle budoucího prezidenta Spojených států totiž Američané v úterý rozhodovali i o legalizaci marihuany pro lékařské či rekreační účely v celkem devíti státech.

A jak se ukázalo, investoři sázeli na růst měkké drogy oprávněně. Na rozdíl od prezidentských voleb se průzkumy v otázce legalizace marihuany trefily a ve většině států si voliči podle očekávání prosadili vstřícnější přístup.

„Právě jsme v Kalifornii legalizovali marihuanu,“glosoval na twitteru zprávu hiphopový hudebník Snoop Dogg. Letitého propagátora konopí motivují i byznysové zájmy, hudebník nedávno uvedl na trh vysoce kvalitní marihuanu prodávanou pod značkou Leafs by Snoop a distribuovanou v legálních obchodech. Dospělí budou moci v nejlidnatějším státě USA brzy vlastnit necelých 29 gramů marihuany a pěstovat pět rostlin.

Možnost se pro zábavu „zkouřit“si Američané prosadili také v Nevadě a Massachusetts, naopak v Arizoně to odmítli. Počet států, kde lze marihuanu konzumovat pro rekreační účely, se tak rozroste na osm.

Příznivě dopadlo referendum pro příznivce ospalého rauše i na Floridě, v Severní Dakotě a Arkansasu, kde se rozhodovalo o užití drogy pro lékařské účely. Tam se marihuana bude moci nově užívat k léčbě nemocí, jako je AIDS, epilepsie či žloutenka typu C. V době uzávěrky nebylo jasné, jak dopadlo hlasování v Montaně a Maine. Doposud mohli lékaři drogou léčit pacienty ve 25 státech Unie.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.