Čeští státníci a české hysterky

MF DNES - - NÁZORY -

jako příklad pobaltské státy bylo hodně nešťastné. Pravdu má však v tom, že evropští členové Aliance dávají na obranu méně, než by mohli, i méně, než se zavázali. Jeho zvolení neznamená konec NATO, ale ukončení stavu, kdy se evropské státy vezly a USA nesly větší zátěž, než měly. Dokonce i evropská reakce na ruskou agresi byla jen vlažná. Pokud si budeme chtít americké spojenectví udržet, musíme se chovat dospěle. Dát na obranu o hodně víc peněz, mít výkonnější armády. Nemůžeme házet starost za naši obranu na USA, ale musíme za ni převzít odpovědnost my sami. Pokud to jako Česko a Evropa uděláme, tak Trump jako prezident naši bezpečnost neohrozí, ale zvýší.

Luboš Palata

věřit. Ale v době, kdy je tak rádi čteme, by bylo dobré se jim naučit lépe rozumět. Například v amerických volbách sehrálo zásadní roli, že čtyřikrát víc voličů než před čtyřmi lety nebylo do poslední chvíle rozhodnutých. A taky neochota dát své preference předem najevo.Vojtěch

Srnka

Vyhraje-li bitvu o nejmocnějšího muže světa někdo, kdo leckomu názorově či osobnostně zrovna nevoní, rozdělí se politici v reakcích na státníky a hysterky. Dělící čára byla u nás po Trumpově triumfu zajímavá, vůbec nešla po ideové linii pravice–levice jako třeba v sousedním Německu, kde se tamní SPD sborově skoro vrhala z oken Bundestagu. U nás to bylo pestřejší. Třeba Lubomír Zaorálek, kdysi nejhlasitější štváč proti americkému radaru, si uvědomil svou aktuální roli šéfa diplomacie a reagoval profesionálně, tedy umírněně. Už u jeho šéfa, premiéra Sobotky, byly osobní antipatie cítit mnohem silněji, stejně jako u ministrů Jurečky, Hermana, europoslance Teličky a mnoha dalších. Ke katastrofické rétorice se úplně utrhli vrchní „starosta“Gazdík, druhý muž topky Ženíšek či státní tajemník pro EU Prouza. Tak si jen na své výkřiky vzpomeňte, až budete chtít s novou administrativou USA dojednat nějaký příznivý obrys spolupráce v rámci NATO.

Miroslav Korecký

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.