Mí političtí oponenti mě nazývali českým Donaldem Trumpem. Byl jsem na to hrdý.

MF DNES - - Z DOMOVA - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Oslava u prezidenta Miloše Zemana, opatrné gratulace od šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky. Nejvýše postaveným domácím politikům přineslo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách dvojí poznání.

Zaprvé: mezi lidmi je nyní velká poptávka po politicích, kteří se umějí vyjadřovat ostře a nekorektně. A zadruhé: volební průzkumy je třeba brát s větší rezervou než dřív.

Když třeba Andrej Babiš odpovídal na dotaz, zda se jeho hnutí ANO, které spolupracuje mimo jiné s americkým expertem na volební kampaně Alexanderem Braunem, u Trumpa může v něčem inspirovat, jen se ušklíbl. „On kopíruje nás. V Americe se jenom ukázalo, že voliči jsou z politických elit unavení, jako u nás,“myslí si. „Braun mě přesvědčoval, že je to jasné, že vyhraje Hillary. A vidíte. Už před dvěma měsíci jsem říkal, že vyhraje Trump. To, jak proti němu všichni sociologové a politologové šli, Američany spojilo,“myslí si Babiš.

A podobně uvažuje Miloš Zeman. Výsledek prezidentských voleb ho podle informací MF DNES ještě více utvrdil v jeho přesvědčení, že by měl v roce 2018 znovu kandidovat. Zeman na Trumpa sázel, s oblibou citoval jeho výroky, otevřeně ho podpořil. Na Hradě proto včera ráno zavládla taková radost, že mluvčí Jiří Ovčáček málem další Zemanovu kandidaturu už oznámil. „Dokažme i my v roce 2018, že umíme porazit souručenství médií a takzvaných elit,“napsal Ovčáček na Twitteru.

Spojenec Zeman

Zeman se však chce ke své kandidatuře závazně vyjádřit až příští rok v březnu, i proto včera narychlo svolal brífink, na kterém nebylo možné pokládat otázky, ale jen poslouchat Zemanův monolog: že s Trumpem má mnoho společného, že si s ním, na rozdíl od současného týmu odcházejícího Baracka Obamy a jeho velvyslance v Česku Andrewa Schapira, může rozumět, že ho jako jeden z mála evropských státníků podpořil a že by Trump mohl do Česka brzy zavítat.

Spojenectví s novou americkou prezidentskou administrativou tak bude pro Zemana priorita. Ostatně to ukázal i v blahopřejném dopise, který Trumpovi zaslal. Byl dvakrát delší než psaní, která Zeman adresoval polskému nebo rakouskému prezidentovi. A nezvykle obsáhle v něm hovoří o sobě. „Mí političtí oponenti mě nazývali ‚českým Donaldem Trumpem‘, protože si povšimli, že s Vámi sdílím stejný pohled na boj proti terorismu a takzvanému Islámskému státu nebo globální migraci. Přiznávám, že jsem vždy byl na tuto nálepku hrdý a nikdy jsem ji nepovažoval za urážku,“napsal Trumpovi mimo jiné Zeman.

Twitter může vyhrát volby

To Babiš je opatrnější. Na rozdíl od Zemana se mu prý označení „český Trump“moc nelíbí. Babiš totiž Trumpa nepovažuje za úspěšného byznysmena. „Je přesvědčen, že je mnohem lepší podnikatel než on a že má také mnohem lepší pověst, proto se mu nelíbí, že Trump vystupuje tak sebevědomě. Obdivuje spíš Michaela Bloomberga,“přiznává jeden z Babišových spolupracovníků. I proto v jeho týmu od půl šesté ráno, kdy šéf ANO vstával, přemýšleli, jak se k vítězství postaví.

A přestože Babiš Trumpovu kampaň zlehčoval, v jednom se prý jeho spolupracovníci přece jen možná inspirují. „Byl hodně aktivní na sociálních sítích. To není překvapivé a neobvyklé. Ale zajímavé je to, že příspěvků o něm bylo daleko víc než o Clintonové, a to zejména v průběhu předvolebních debat,“všímá si Marek Hanč, člen Babišova mediálního týmu. „Okolo 33 procent tohoto obsahu bylo generováno skrze automatizované účty na sociálních sítích nebo skrz takzvané ‚boty‘, které automaticky generovaly obsah na Twitteru,“dodává.

To Jiřího Chvojku, který pracoval na letošní kampani pro ČSSD, zaujalo, že Trump neoslovil jen „naštvané bílé muže“, jak se původně předpokládalo.

„Podle prvních výsledků ho volili i vzdělaní a majetní lidé. Byl připravený lépe, než všichni čekali. U nás je však situace jiná než v Americe. Andrej Babiš posbíral hlasy nespokojených voličů. Podobně nespokojeným podlézá Miloš Zeman,“říká s tím, že pro ČSSD už v tomto smyslu není prostor. Sociální demokraté by se podle něho u Trumpa mohli inspirovat jen v jednoduchosti sdělení. „ČSSD se nemůže měnit, potřebuje jasné ideje. Ty v České republice vyhrávají volby,“je přesvědčen. Je to pragmatik a byznysmen. Uvidíme, jak se bude chovat jako prezident. Už podle prvního projevu je to zatím jiný Trump, než jaký byl, když oslovoval voliče. Varování z USA – nenávist a populismus se stává účinným volebním programem i za oceánem. Snad se aspoň přestane v Bílém domě chovat jako v kampani. Přesto nás čekají léta nejistoty, situace v USA nemůže nemít globální dopad i na Evropu. Snad se vyhneme většímu vzestupu obchodních válek a bezpečnostních rizik.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.