Politický marketing, nic víc

MF DNES - - EKONOMIKA - Aleš Černý, Jan Matura redaktoři MF DNES

Neomezené volání a SMS, k tomu měsíčně 5 GB dat, a to celé za méně než tři sta korun? Pro běžného tuzemského zákazníka to je tarif z říše utopie. Přesně ten ale chce pro své obyvatele vydobýt Brno-střed.

Radním největší brněnské městské části se nelíbí, kolik lidé platí operátorům v porovnání se zahraničím. Že to může být úplně jinak, poznali, když svým úředníkům vyjednali tarify za zlomek běžných cen. V segmentu firem totiž mezi operátory panuje mnohem ostřejší konkurence.

Podobným způsobem chtějí vyjednat nižší cenu také občanům, teoreticky až 89 tisícům obyvatel své městské části. Rozhodli se vysoutěžit lepší mobilní tarif, stejně jako když radnice v aukci vybíraly pro své občany dodavatele energií.

Nepůjdou ale cestou jako hromadné aukce energií. „Rada už schválila veřejnou výzvu na nabídku tarifu na neomezené volaní, SMS, MMS a 5 GB mobilních dat s ročním úvazkem. Nabídky jednotlivých operátorů následně vybereme obálkovou metodou,“popisuje radní městské části Svatopluk Bartík.

Vlažné reakce operátorů

Z pozice radního, tedy člověka, který nakonec bude za výběr zodpovědný, říká, že cílem je vysoutěžit tarif pod 300 korun měsíčně. V oficiálních cenících operátoři nabízejí neomezené hlasové tarify za 749 korun měsíčně. A k nim poskytují jen 1,5 GB dat, tedy ani ne třetinu toho, co požaduje Brno-střed.

„Díky tomu by se vyplatilo lidem vypovědět stávající smlouvy a přejít na naši nabídku. Věřím, že by toho využilo přes deset tisíc lidí, což je pro operátory atraktivní,“říká Bartík.

Na rozdíl od praxe při aukcích energií Brno-střed tyto zákazníky dopředu nenabízí. Na základě nabídky by vítězný tarif po dobu dvou let mezi svými obyvateli propagovalo. V praxi by potom operátor minimálně v jedné prodejně v centru Brna speciální tarif nabízel a se zájemci, kteří se prokáží trvalým bydlištěm v městské části Brno-střed, by podepisoval smlouvy.

Od klasického firemního zákazníka, který platí za všechny SIM karty najednou, pravidelně a nevyžaduje po operátorovi individuální podporu, se tento model přece jen liší. Tisíce zákazníků jsou sice lákavým soustem, ovšem kdyby operátoři začali opravdu o klienty ostře soutěžit, spustili by tím lavinu, která by je připravila o jejich současné příjmy. A do toho se jim nejspíš nebude chtít.

Zatím oficiální reakce operátorů podle očekávání vypadají dost zdrženlivě. Největší T-Mobile pouze bez jakýchkoli podrobností sdělil, že se výzvou zabývají. „Své obchodní plány nemůžeme komentovat, neděláme to ani u jiných veřejných soutěží,“říká zase mluvčí O2 Hany Farghali.

Jiným způsobem reaguje Vodafone. „Již dnes nabízíme rodinný tarif Red+ za cenu 1 499 korun pro čtyři uživatele. Všichni tak mohou volat a esemeskovat neomezeně a využít 2 GB dat již za cenu 375 korun na osobu. Nabídka platí pro obyvatele všech měst a obcí,“reagovala mluvčí operátora Markéta Kuklová.

Tato odpověď neupřesňuje důležitý „detail“. Ony 2 GB dat se totiž počítají dohromady, takže rozpočítáno na osobu jde o pouhé 0,5 GB. Jinými slovy, skupina čtyř lidí dostane o 18 GB dat méně, než kolik by si pro Brňany představoval radní Bartík. A to za cenu o 75 korun na osobu vyšší.

Jasno bude 7. prosince, kdy brněnská radnice přestane přijímat nabídky, otevře obálky a komise rozhodne o vítězi. Tedy pokud nějaké nabídky přijdou.

Přijde další zlevnění

Ať už bude snaha brněnských radních o „pozitivní cenovou diskriminaci“jejich obyvatel úspěšná, nebo ne, pravda je, že cenové rozdíly mezi korporátními a koncovými zákazníky jsou nyní opravdu velké.

A nemusí přitom jít o velkoodběratele. O2 například nabídlo Vědeckému a servisnímu pracovišti tělesné výchovy a sportu (CASRI) na šest SIM neomezený tarif s 10 GB dat za 240 korun měsíčně. To by normálního člověka stálo 1 650 korun. CASRI měsíčně platí méně, a to rovnou za šest SIM.

Nůžky mezi běžnými tarify a nabídkou pro firmy se tak rozbíhají do extrémní šíře a celý trh se ve smyčce vrací do minulého desetiletí, kdy ceny mobilních služeb v Česku byly jedny z nejvyšších v Evropě. S ohledem na to, jaké tarify nabízí třeba operátoři v Polsku (T-Mobile zde má neomezený tarif pod 200 korun pro každého), se tato situace opět přibližuje.

Posledně to vyústilo v bleskovou akci, kdy všichni tři operátoři v dubnu 2013 během několika dní představili současné neomezené tarify – oproti předchozímu stavu pro zákazníky mnohem příznivější.

Jelikož brněnský radní Bartík není zdaleka prvním ani jediným, kdo na současný stav upozorňuje, proslýchá se, že operátoři na dalším ústupku vynuceném zákazníky pracují. Příznivější tarify by podle těchto informací měli představit za několik měsíců. Kypr Portugalsko Slovensko Maďarsko Řecko Malta 8ulharsko 0

Glosa Jan Matura redaktor MF DNES

LVodafone idé, bojovali jsme, abyste levněji volali a měli mobilní data za hubičku. Zhruba takové heslo by na stránkách městské části bylo jediným výsledkem, který může snaha radnice Brna-střed o levný tarif přinést. Je to politický marketing, nic jiného.

Na radnici zjistili, že jako organizace získají výrazně levnější mobilní služby, než jaké operátoři nabízejí běžným zákazníkům. Mají za 270 Kč včetně daně neomezené volání, SMS a k tomu 10 GB dat. Službu radnici poskytuje Vodafone.

Je to logické. Firmy obvykle mívají minimálně objemové slevy a je jedno, jestli to jsou propisky, počítače nebo mobilní data. Je však také pravda, že nepoměr mezi cenami mobilních služeb pro firmy a běžné zákazníky Slovensko Portugalsko Rakousko Lucembursko Irsko Itálie Slovinsko Nizozemsko Velká 8ritánie Litva Švédsko Finsko Francie Estonsko Dánsko Polsko Lotyšsko Chorvatsko Španělsko Rumunsko 8elgie Maďarsko Malta

Radní městské části Brna-střed chtějí pro své obyvatele vybojovat na operátorech mobilní tarify za ceny firemních zákazníků. Ceny mobilních služeb v Česku pro běžné zákazníky už zase patří k jedněm z nejvyšších v Evropě.

8ulharsko je v Česku v poslední době opět obrovský.

A tak se radní rozhodli, že vybojují levné mobilní služby i pro obyvatele své čtvrti. Můžeme se domnívat, že tím třeba hodlají přinutit lidi přihlásit se ve čtvrti k trvalému bydlišti. To by byl legitimní důvod. Ale stejně tak je možné, že se jen snaží získávat politické body.

Svatopluk Bartík, radní Brna-střed za hnutí Žít Brno, se ostatně politickým pozadím akce netajil. A vyhraje, ať to dopadne jakkoliv.

Vyhraje, pokud operátoři výhodný tarif nabídnou. A vyhraje, i když ho nenabídnou. Může totiž tvrdit, že se o něco pokusil. A jelikož lze do půl roku očekávat, že operátoři tarify zlevní nebo aspoň výrazně vylepší, bude moci Bartík tvrdit, že za tím byl i tlak jeho radnice.

Ale vraťme se zpět k variantě 1, tedy že operátoři tarif nabídnou. Jestliže by se tak stalo, tak se můžeme Vodafone těšit na tarify Vodafone Red Horní Maršov, O2 Free Praha 16 nebo T-Mobile S námi síť nesíť Dlouhá Lhota. Lidé z velkých měst budou volat pravděpodobně levněji než z malých obcí.

Karel z jedné ulice bude platit 349,50, jeho kamarád Josef, který bydlí o ulici vedle, zaplatí 404,30 za tutéž službu. Jana ze samoty u lesa bude platit standardních 750 korun, protože operátorům mohla nabídnout jen sebe, manžela a pár srnek. A když se nějaká radnice s operátory nedomluví, tak jejich obyvatelé budou mít smůlu.

Varianta 2, která je pravděpodobnější, znamená, že operátoři na nabídku nebudou reflektovat a radnici se žádný supertarif pro své obyvatele vysoutěžit nepodaří. Lidé nic nedostanou, ale radnice se může prsit, že se o to pokusila a že operátoři na běžných zákaznících vydělávají, že jsou zlí a tak dále.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.