Kaufmannův sladký život lehce zhořkl

MF DNES - - KULTURA - Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Desmond T. Doss dostal za své hrdinství Medaili cti, Gibson za svůj snímek na udílení Hollywood Film Awards cenu pro režiséra roku. Dossův čin je nezpochybnitelný – a jeho filmová verze?

Gesto odpuštění

Řekněme úctyhodná. Sice se nevzdá tradiční podoby historických portrétů od dětství přes lásku a rukování až k válečnému peklu na příkrém srázu, odkud hrdina spouští raněné, takže si divák jeho misi přehledně až průhledně spojí s Dossovou klukovskou průpravou ve skalách i s jeho dvojitou smyčkou při armádním výcviku. Nicméně patos drží Gibson na uzdě a navíc i víru, jež členovi Církve adventistů sedmého dne nedovolí nosit zbraň, zvěcní světskou zkušeností. Neboť mladík, jehož Andrew Garfield hraje s bezelstně se zubící neústupností,

Věra Drápelová redaktorka MF DNES

V posledních letech se stal patrně nejvýraznějším zjevem na světové tenorové scéně. Marketingovou značkou německého pěvce Jonase Kaufmanna byla vždy univerzálnost, to jest, že zvládne všechno. Ovšem při poslechu jeho nejnovějšího alba si člověk začíná klást otázku: Opravdu? Nemění se přednost v přítěž? dvakrát málem zabil své blízké – a to je stejně silný, pro dramatickou motivaci dokonce vděčnější důvod, proč se straní násilí.

Jeho romanci lze vzít na milost jen proto, že se nebojí smíchu, klíčové okamžiky se odehrávají v uniformách. Patří k nim drsně zábavný dril v pojetí Vince Vaughna, bezradný vojenský soud a konečně bitevní

Snímek s jasným názvem Dolce Vita, na němž Kaufmanna doprovází Orchestra della RAI Torino pod taktovkou Jochena Riedera, je složen z těch nejpopulárnějších italských šlágrů. Písně jako Mattinata, Non ti scordar di me, Caruso, Parlami d’amore a další byly nahrány mockrát. To jistě není důvod je nenatočit posté. Jenže na rozdíl od staršího alba německých operetních a filmových melodií, v nichž Kaufmannův hlas bavil proměnlivými, výjevy, kde Gibsonova instrumentace scény soustředěná na maličký kousek půdy dovedně využívá velké detaily. Hodně kruté, včetně vyhřezlých střev či dobíjení raněných takřka maniakálními Japonci.

Pravda, Zrození hrdiny nevypráví příběh s tajemstvím, nýbrž ilustruje životopisné heslo, ale činí tak docela zručně a vkusně, bez přepjaté ba žertovnými pózami a celkový projev byl naprosto originální, tentokrát vzbuzuje odlišný dojem.

Je to prostě příliš jednotvárné a vážné, bez lehkosti a oné nonšalance, uvolněnosti a „sladkosti“. Nedosažitelným vzorem je jistě Pavarotti, ale v relativně nedávné době podobný repertoár v různých sestavách natočili třeba Juan Diego Flórez nebo Joseph Calleja – s mnohem přirozenějším výsledkem.

Že by Kaufmann začínal ztrácet hysterie. I když trofej pro režiséra roku lze brát spíše jako gesto odpuštění prostořekému Gibsonovi, který své „kacířské“výroky vykoupil slušným dílem tak očividně křesťanským, jak si jen lze představit.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny soudnost? Zrovna u něj se něčemu takovému nechce věřit. Nicméně před časem tenorista oznámil, že kvůli problémům s hlasivkami je nucen zrušit všechny závazky a dopřát si delší klid.

Co se děje v zákulisí, tím méně v Kaufmannově hrdle, přirozeně nelze na dálku vědět. Na jeho webu se už sice objevily termíny koncertů v listopadu, ale obavy zůstávají. Aby nakonec nezhořkla nejen jedna nahrávka, ale celá kariéra.

Foto: Bioscop

Desmond T. Doss (Andrew Garfield) se ve válečné vřavě postaral o desítky raněných.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.