Gorilí dort Richard slaví čtvrt století

MF DNES - - PRAHA - Jakub Heller redaktor MF DNES

Místo zón okruhy a nejen pro někoho, ale pro všechny Pražany. Tak lze ve zkratce shrnout plán pražské ODS na odstřižení od stávajícího systému placeného stání.

„Navrhujeme zrušit neférové parkovací zóny a zavést tarifní zóny, kde si každý Pražan může zvolit, kde a za jakou cenu bude v Praze parkovat,“říká Alexandra Udženija, předsedkyně zastupitelského klubu ODS. Byla to přitom právě ODS, která v devadesátých letech první modré zóny v metropoli zavedla. „Často je nám to připomínáno, ale tehdy to bylo pouze pro Prahu 1. Postupně se z toho stala obludná věc,“dodal předseda pražské ODS Filip Humplík. Strana však před téměř deseti lety stála i za rozšířením zón na Prahu 2, 3 a 7.

Barevné čáry lemující od začátku podzimu ulice Prahy 5, 6 a 8 vzbudily obzvlášť vášnivé reakce. Mnoho rezidentů si je chválí, řadě lidí však komplikují život. Kromě živnostníků a mimopražských řidičů si na ně stěžují zejména lidé, kteří potřebují Gratulace od pracovníků trojské zoo i od návštěvníků přijímal včera po celý den gorilí samec Richard. Je mu pětadvacet let. Oslava narozenin se uskutečnila v pavilonu goril, kde Richard dostal od ošetřovatelů dokonce i dort. Stříbrohřbetý samec Richard se narodil v německé Zoo Frankfurt a před třinácti lety se dostal do Prahy. „Za ta léta, co je Richard v Zoo Praha, je jeho chování stabilní a bez výkyvů. Co se týče povahy, je spíše bázlivý a moc nemá rád nové věci,“dodává mluvčí Zoo Praha Hana Matoušů. parkovat i v jiných městských částech než v těch, kde mají trvalé bydliště. Případně ti, kteří trvalý pobyt v Praze vůbec nemají, přestože zde dlouhodobě žijí.

Jejich stížnostmi se zabývala dokonce i kancelář ombudsmanky, která ale konstatovala, že zavádění zón je plně v souladu se zákonem a v pravomoci Prahy a městských částí. Dalších 39 lidí kvůli zónám podalo prostřednictvím právníka Ondřeje Pacáka na Prahu žalobu.

„Vyberte si, kde zaparkujete“

Vize, kterou ODS představila, počítá s rozdělením metropole na čtyři okruhy. „Parkování je třeba řešit celoměstsky a ne po jednotlivých městských částech,“říká Humplík.

V historickém centru, které je označeno jako okruh 0, by zaparkovali pouze rezidenti. Ve zbytku metropole by však svůj vůz mohli všichni Pražané ponechat bez omezení. Tedy pokud si za to zaplatí. Širší centrum města, zejména Praha 1 a 2, větší část Prahy 3 a 7 a menší část Prahy 5 a 6, by spadaly do okruhu A. Větší část Prahy 4, 5, 6, 8, 9 a Prahy 10 by pojal okruh B a zbytek metropole okruh C. Okruhy mají Velmi kladný vztah má ovšem ke svým třem potomkům, kteří s ním žijí v gorilí skupině. „Gorily Kiburi, Nuru a Ajabú mají otce moc rády. Richard je na ně hodný a velmi se jim věnuje. Často si společně i hrají,“dodává Matoušů. Mimo tři potomky, kteří žijí v pražské zoo, je otcem i slavné samičky Moji, jež byla historicky prvním mládětem gorily nížinné narozené v Česku. Moja dnes žije v zoo ve Španělsku. V rámci oslavy Richardových narozenin se mohli návštěvníci v pavilonu goril seznámit Jak chce ODS změnit parkování

Historické centrum. Parkování pouze pro rezidenty.

Praha 1 a 2, většina Prahy 3 a 7 a menší část Prahy 5 a 6. s tím, jak Zoo Praha pomáhá gorilám a jak se sami mohou na pomoci podílet. Jedním ze způsobů je přinést starý telefon do sběrných tubusů v zoo. Za každý přístroj přispěje společnost REMA Systém deset korun na podporu strážců lesů, ve kterých žijí gorily. Zoo také pomáhá prostřednictvím Toulavých autobusů, které svážejí v Kamerunu děti z pralesních oblastí do Limbe či Méfou, kde je učí vnímat gorily jako zvíře a ne jako maso na talíři. (ss)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.