Bezdomovci jako oběť

MF DNES - - PRAHA - Jan Bohata redaktor MF DNES

Věrohodnost klíčového svědka obžaloby, příčina smrti oběti a okamžiky, které předcházely skonu třiačtyřicetiletého muže v šachtě za hlavním nádražím v březnu 2014. Na tyto otázky včera během hlavního líčení proti Janu Ernestovi, obviněnému z jeho vraždy, odpovídali psychologové, soudní lékaři a pražští hasiči.

Nebývá časté, aby soudci nechali zpracovat psychologický posudek i na věrohodnost svědka. Předseda senátu Petr Hovorka tak učinil. „Netrpí patologickým lhářstvím. Nelze však vyloučit účelovou konstrukci v zájmu získat pro sebe prospěch anebo si zajistit zájem publika,“uvedl psychiatr Karel Netík na adresu recidivisty Oty V. Právě jemu se prý Ernest ve vazbě v pankrácké věznici svěřil, že muže bez přístřeší zlikvidoval. Z Oty V., který si odpykává šestiletý trest za majetkovou kriminalitu, se proto stal důležitý svědek žaloby v Ernestově kauze. A nevystupuje jen v ní, svědčí třeba i v případu série vražd pražských taxikářů.

„Tělo oběti bylo vystaveno značnému žáru. Po nějakou dobu oběť vdechovala zplodiny z hoření,“popsali mechanismus smrti soudní lékaři. Státní zástupkyně a obhájce se snažili během urputného výslechu zjistit, jak dlouho bezdomovec mohl v plamenech přežívat, proč se nepokusil o záchranu a zda třeba mohl být opilý, zdrogovaný nebo předávkovaný léky. „Žil po dobu několika minut,“uvedl znalec, konkrétnější být nemohl. Oběť nebyla zfetovaná ani zpitá.

Procesy, v nichž figurují bezdomovci, jsou typické tím, že nespolupracující svědky do „jednačky“doprovází policejní eskorta. Jinak

podle jarního rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR stráví někdejší student matfyzu Jan Mokrý – samozvaný soudce bezdomovců. Z nenávisti vůči lidem bez přístřeší napadl loni dva bezdomovce v Libni a u hlavního nádraží, jednoho vážně zranil.

si podle loňského rozsudku Vrchního soudu v Praze odpyká František Jarolím. V létě před dvěma lety kvůli dluhu 350 korun ubil postaršího bezdomovce přezdívaného Řezník u stanice metra Hradčanská.

čeká podle letošního verdiktu Vrchního soudu v Praze Andrije Čajkovského. Loni 20. července si ve Strašnicích zaposiloval a poté masivním kusem dřeva ztloukl dva lidi bez přístřeší. Oba skončili v nemocnici, jeden později zemřel.

Nezapálil jsem ho Jan Ernest tvrdí, že se smrtí bezdomovce u hlavního nádraží nemá nic společného. Verdikt může padnout dnes.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.