Metrostav má podle soudu změnit logo

MF DNES - - PRAHA - Www.festivalalpinismu.cz.

tomu nebylo ani včera. Policisté přivedli k soudu bezdomovce, který s upáleným mužem bydlel. „Řekl mi, že ho Ernest jednou napadl nožem,“uvedl mimo jiné.

Hlavní aktér kauzy, několikrát trestaný bezdomovec Jan Ernest, defilé svědků a znalců sledoval pohodlně usazen na polstrované kancelářské židli. Na otázky soudce odpovídal jednoslabičně, výpovědi nekomentoval. Vinu na tom, že dopoledne 10. března 2014 oběť ze msty

Lídr českého stavebnictví, pražská firma Metrostav, musí změnit své logo. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Potvrdil tím předchozí verdikt, že firma počátkem tisíciletí nedovoleným způsobem změnila logo od výtvarníka Karla Míška. Firmu proto možná čeká velké přemalování: logo má na stovkách aut, strojů, stavebních buněk, plachet na zakrývání stavenišť i na samotných stavbách. O úterním verdiktu soudu informoval server Aktuálně.cz. Podle něj úpravy vyjdou na miliony korun.

Metrostav to nechtěl komentovat. „Ještě nám nedošlo vyrozumění od vrchního soudu. K věci se zatím nevyjadřujeme, nicméně o změně loga v tuto chvíli neuvažujeme,“sdělil iDNES.cz mluvčí firmy Vojtěch Kostiha.

Stavební společnost má na změnu podle verdiktu rok. Dá se však očekávat, že využije všechny dostupné právní nástroje jako například dovolání. Rozhodnutí soudu polil hořlavinou a zapálil, odmítá. Rozsudek by si mohl vyslechnout zřejmě již dnes.

Specifické oběti

„Není důvod, proč by lidé bez přístřeší měli požívat menší ochrany zákona,“uvedla letos na jaře předsedkyně senátu Městského soudu v Praze Kateřina Radkovská v odůvodnění rozsudku v kauze, kde se obětí surového napadení v Praze 10 stali dva bezdomovci. Advokát Ukrajince Andrije Čajkovského, který si za těžké ublížení na zdraví odpykává sedmiletý trest, měl opačný názor. „Nebyli napadeni lidé vracející se z divadla, ale osoby vyznávající svérázný až nezřízený způsob života. Osudnou situaci si mohly tak trochu zavinit samy,“argumentoval advokát.

Bezdomovci bývají specifickou obětí nevyprovokovaného násilí. Jejich přístup hraničí s rezignací. „Nejsou ochotni to hlásit. Nečekají, že to bude řešeno. Statistiky, jak často se tito lidé stávají obětí, nemáme,“uvedl terénní pracovník pražské Naděje Aleš Strnad.

Z pohledu policistů jsou případy, v nichž figurují bezdomovci jako oběti, specifické i tím, že vnímání času a prostoru bývá u těchto lidí jiné. Nadto hledat je kvůli vyšetřování bývá nelehký úkon. „Vím, že jsem dostal přes držku. Nevím, kdo mne napadl, jsem v tomhle děravej,“vypověděl typicky v kauze soudkyně Radkovské zmlácený a vážně zraněný Vladimír L. se netýká všech užívaných log, protože upravené logo používá firma jen někde.

Míšek logo s nápisem Metrostav a speciálně graficky upraveným písmenem O navrhl v 80. letech minulého století. Firma počátkem nového tisíciletí bez autorova vědomí logo upravila – u nápisu změnila typ písma a přidala mozaiku (viz foto). Míšek se změnami nesouhlasil a obrátil se na soud. Ten rozhodl, že firma dehonestovala původní dílo. (iDNES)

Foto: Jan Bohata

Upravené dílo Logo podle soudu dehonestuje původní práci grafika.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.