Praha 10 odmítá železniční překladiště

MF DNES - - PRAHA -

Praha 10 odmítá železniční překladiště v Malešicích, se kterým počítá návrh metropolitního plánu. V oblasti chce raději bytovou zástavbu. Radnice proto podává k rozpracovanému plánu připomínky.

„Praha 10 patří do širšího centra metropole a malešicko-strašnickou průmyslovou zónu považujeme za území, kde v budoucnu předpokládáme postupnou transformaci v novou městskou čtvrť, která se zapojí do organismu města,“uvedl radní Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Hnutí pro Prahu 10), který má v gesci územní rozvoj. Překladiště by ● podle městské části přivedlo do staré zástavby Malešic velké množství kamionů. Nový terminál nedaleko spalovny má být náhradou za terminál, který skončí v areálu nákladového nádraží na Žižkově. Pohybovaly by se na něm dvě až tři vlakové soupravy a 110 kamionů denně.

Metropolitní plán je strategický dokument, který stanoví, kde se co v hlavním městě může stavět. Platit má od roku 2020, ale jeho příprava nabírá zpoždění. Jeho tvůrci z Instututu plánování a rozvoje hlavního města přiznali, že termín Praha nestihne. Dokument je terčem kritiky i z řad odborníků. (ČTK)

Šárka Dvorská je od narození připoutaná na vozík a jen omezeně hýbe rukama a nohama. Díky obrovskému odhodlání se krůček po krůčku naučila malovat a psát ústy. A samozřejmě nejen to. Umění využívá i při své práci psycholožky v Psychiatrické nemocnici Bohnice.

„Malování je něco, co ke mně patří. Bez něj by byl můj život chudý,“říká výtvarnice.

Jak jste se k malování dostala?

Začala jsem už v mateřské školce, vždycky mě bavilo něco vytvářet a v mém stavu bylo malování nejjednodušší formou uměleckého vyjádření. První jsem to zkoušela nohou, to mi ale nešlo. Malovat ústy bylo nejschůdnější možné řešení.

Jsou k tomu potřeba nějaké speciální pomůcky?

Potřebuji pouze stojan, plátno, štětec a barvy, takže nic neobvyklého. K držení nepotřebuji žádné pomůcky, štětec držím pouze pomocí zubů a jazyka. To je také důvod, proč mám ráda přírodní štětce. Malovat lakovanými je mi nepříjemné.

Jsou nějaké techniky, které vám váš handicap nedovoluje?

Ano, určitě. Můj handicap mi ztěžuje trefit se na první pokus tam, kam chci. To tedy vylučuje, abych malovala nějakou tvrdou technikou. Obvykle tedy používám nějakou opravitelnou, do které se dá delší dobu sahat. Nejraději mám olejové barvy, akvarelové barvy a tempery.

Foto: archiv Šárky Dvorské

Nejen pražské motivy Šárka Dvorská vybrala pro výstavu v Nové budově Národního muzea dva akty a také portréty svých dcer.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.