Úseky, které Ropid zrychlí

MF DNES - - PRAHA - Simona Svobodová spolupracovnice MF DNES

Nové pruhy a změny v semaforech pomohou autobusům a tramvajím v Praze na deseti problematických trasách, kde nabírají až půlhodinové zpoždění. Vyplývá to z dokumentu, který vypracoval organizátor pražské MHD Ropid. Dokument schválili pražští radní.

Kvůli zlepšení povrchové hromadné dopravy budou mít tramvaje a autobusy podle Ropidu například přednost na křižovatkách nebo vzniknou nové vyhrazené pruhy pro autobusy. Na některých místech se autobusy přesunou na tramvajové kolejiště.

„Zjednodušeně řečeno nejde o to, aby se MHD zrychlilo, ale aby se volná průjezdnost pro MHD dostala do řádného stavu. V mnoha úsecích je silnice zahlcena auty,“uvedl specialista Ropid na preferenci veřejné dopravy Tomáš Prousek.

Změny počítají s úpravou na deseti nejzatíženějších trasách. Podle Prouska by se u některých delších tras měla nynější doba jízdy v součtu zkrátit až o desítky minut. Například na Strakonické mezi Barrandovským a Lahovickým mostem mají autobusy běžně zpoždění dvacet až čtyřicet minut. Mezi Malou a Velkou Chuchlí by proto měl vzniknout pruh vyhrazený pro autobusy.

Na některých místech se změní cyklus semaforů, které budou v průjezdu křižovatkou upřednostňovat tramvaj či autobus.

Na projekt preference MHD a navazující projekt parkovišť P+R by mělo jít 640 milionů korun, polovinu by měla uhradit Evropská unie.

„První hotové projekty budou nejdříve ke konci příštího roku a první realizované úpravy nejdříve v průběhu roku 2018,“řekl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek. (rsr)

Vzít štětec do ruky... Ale ne, k tomu, aby lidé naplno tvořili výtvarná díla, nemusí mít nutně šikovné ruce. Dokazuje to výstava v Nové budově Národního muzea.

● Prosek – Vysočany – Libeň – Jarov ● Malešice – Skalka – Zahradní Město ● Petrovice – Háje – Chodovec – Jižní spojka – Smíchov ● Spořilov – Bohdalec – Želivského ● Dejvice – Střešovice – Břevnov – Vypich – Motol – Nové Butovice ● Michle – Kačerov – Krč – Lhotka – Modřany – Vídeňská – Betáň ● Výtoň – Palackého náměstí – Josefov ● Hostivař – Hrdlořezy/Kyje ● Evropská (Pražský okruh – Dejvická)

Strakonická (Sedlec – Dejvice)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.