PODSVĚTÍ

MF DNES - - ROZHOVOR DNES -

Natočila jste film Zákon Helena o policistce Heleně Kahnové, který kritici označují za dokument roku. Čím je tak výjimečný? Já původně chtěla natočit jenom profil Heleny, protože mě fascinoval její příběh odvážné ženy, která dopadla jednoho z nejobávanějších českých zločinců. Jenže jak jsem se do toho příběhu dostávala, čím dál víc mi bylo jasné, že musím mluvit i s ostatními aktéry. A tím hlavním byl David Berdych.

Proč vás to tak zajímalo? Lákalo mě podívat se do podsvětí. Chtěla jsem zjistit, jak to tam funguje. Jak uvažují lidé, kteří páchají zlo, jak žijí, jací jsou. Nebylo lehké se k nim dostat, u každého mi to trvalo rok nebo rok a půl, než začal mluvit na kameru. Na toho prvního mi dal kontakt novinář Janek Kroupa, který se kauzou Berdych detailně zabýval. Pak už si to gangsteři řekli mezi sebou a dohodili se mi navzájem.

Jak jste se dostala k Davidu Berdychovi? Napsala jsem mu dopis do vězení. Seděl tehdy v Ruzyni. Začali jsme si psát. Neměl rád vykání, a tak mi v jednom z dopisů nabídl, abychom si tykali. To byl zvláštní moment. Četla jsem si ten dopis a říkala si – to si fakt mám tykat s Berdychem? Natáčeli jsme i jeho žádosti o podmínečné propuštění, kde

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.