10

MF DNES - - ROZHOVOR DNES -

bylo období, kdy jsem měla pocit, že zlo je úplně všude. Vpadla jsem do podsvětí, trávila čas s lidmi z něj, znala jejich vazby, nechala si popisovat, jak fungují a kam všude dosáhnou. Takže už patřím k těm, kdo vědí, že podsvětí je všude kolem nás. Že v naší společnosti není dobro a zlo rozdělené systémově, třeba že policie je hodná a zločinci jsou zlí, ale že ta linie jde vždycky od člověka k člověku. A to je depresivní a povzbudivé zároveň.

V čem je to povzbudivé? V tom, že má smysl se snažit být dobrým člověkem a dělat věci správně. Má smysl na sobě pracovat a je důležité, dokonce podle mě úplně nejdůležitější, mít se rád. Depresivní je to na druhou stranu v tom, že se nemůžete spolehnout na instituce, na systém, na zavedený řád. Dneska už tak nějak víme, že politici nejsou svatí, ale když se dostanete do průšvihu a potřebujete se spolehnout třeba na spravedlnost soudce, a pak zjistíte, že to nejde, otřese to s vaším nejzákladnějším vnímáním hodnot.

To se vaší policistce Heleně stalo. Zradili ji nejbližší kolegové a vlastně i ten systém. Přesně tak. Na dlouhou dobu ztratila pocit, že její práce má smysl, ale doufám, že tím dokumentem ho zase najde. Protože je opravdu dobrá. Představte si, že ona za to, že s kolegou Tomášem Gregorem rozbila takzvaný Berdychův gang a pozatýkala na padesát lidí, dostala odměnu deset tisíc korun. Byly chvíle, kdy jim nabízeli úplatek i čtyřicet milionů. Takového člověka by přece měla policie nosit na rukou.

Ale ji tehdy povýšili, ne? Ano. Dostala hodnost majora. To by jí dalo určitou společenskou hodnost a třeba zajišťovalo i o něco vyšší plat. Jenže pak kvůli reorganizaci o tu hodnost zase přišla. Absurdní. Ale úplně nejhorší pro ni bylo, když zjistila, že s Berdychovým gangem spolupracují její dva nejbližší kolegové. Zrada kolegů pro ni byla úplně nejtěžším otřesem. S Tomášem na to upozorňovali, ale místo toho, aby s tím vedení policie něco udělalo, z případu je odvolali. Takže Helena s Tomášem nějakou dobu pátrali na vlastní pěst a spojili se s jihočeskou policií, kde měli kamarády, kterými si byli jisti, že je nepodrazí.

Oni spolu i měli vztah. Ano, a jenom díky tomu měli v sobě navzájem naprostou jistotu.

Proč se rozešli?

Proslavila se před deseti lety hlavní rolí v celovečerním filmu Pusinky. Dále hrála například ve filmech Instalatér z Tuchlovic, Sněží, Já, Olga Hepnarová, Žralok v hlavě nebo Nevinné lži.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.