ŽENY S ŽENAMI

MF DNES - - ROZHOVOR DNES -

sama sobě dopřeju čas, například tím, že jdu běhat nebo na jógu. Nebo si koupím něco, co mám ráda, třeba knížku nebo červenou rtěnku Chanel. Zatím se to učím.

Jak přesně takovéhle chování vůči sobě zajistí, že se nestanu gangsterkou? Když pro sebe děláte dobré věci, tak pookřáváte, narovnáváte se a rostete. A když rostete, pak si sami sebe ceníte tak, abyste nedělali špatné věci. Dá se to pochopit?

Dá. Přesto, neměla jste chvíle, kdy jste chtěla přestat točit? Měla jsem chvíle, kdy jsem se tak bála, že jsem nevěděla, jak dál. I po setkání s těmi matkami jsem pochybovala, jestli to má vůbec smysl. Bylo mi, jako kdybych nahlédla pod pokličku a najednou viděla všechny ty vazby a vztahy lidí, kteří by měli být na opačné straně zákona. Viděla jsem všude jenom zlo a nic pozitivního. Nakonec mě z toho dostal Janek Kroupa, který mi řekl: Teď jste uprostřed kruhu a musíte z něj rychle vyjít, protože nejste schopná vidět nic dobrého. A svět dobrý je, já to znám, uklidňoval mě. A měl pravdu. Překvapilo vás něco na těch gangsterech? Jak byli i křehcí.

Křehcí? No vážně. Oni vlastně chtěli stejné věci jako my ostatní. Všichni chtějí lásku. To mi řekl každý z nich. Chtějí se mít dobře, chtějí někam patřit a chtějí mít význam. Akorát na to jdou tou na první pohled rychlejší, jenže ve skutečnosti slepou cestou.

V jednu chvíli vám v dokumentu jeden z nich říká, že si vydělal skoro pět milionů za půl hodiny. V čem je to slepá cesta? V tom, že nemá smysl. Oni ty peníze nakradli, pak je rychle utratili a místo toho, aby žili ten vysněný život, seděli roky ve vězení. Většina z nich s tím skončila, jeden pracuje jako záchranář, druhý si chce otevřít cukrárnu a David Berdych si koupil pejska, oženil se s přítelkyní, co na něj těch jedenáct let čekala, a chodí každý den do normální práce. Dobře vědí, že nic z toho, co dělali předtím, nemělo cenu. A že na světě jsou lidi, kterým oni velmi ublížili.

jana.ciglerova@mfdnes.cz

Petra Nesvačilová vyrážela za nebezpečnými gangstery obklopena dalšími kolegyněmi – za kamerou stála Klára Belicová, dokument produkovala Klára Žaloudková a ústřední postavou je zase žena, detektivka Helena Kahnová, kterou označuje za hlavní zdroj svého pocitu bezpečí. „Věděla jsem, že mám za sebou Helenu a že ta mě vždycky ochrání,” říká. Mezi dalšími tématy, která se chystá dokumentárně zpracovat, je situace vědkyň z hlediska postavení v partnerském vztahu s mužem vědcem. Stala se i tváří Kongresu žen.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.