Trhy uvěřily v Trumpa, akcie rostou

MF DNES - - AMERIKA PO VOLBÁCH -

Americké akcie po zvolení republikánského kandidáta Donalda Trumpa prezidentem po počátečním propadu včera pokračovaly ve svižném vzestupu.

Dow Jonesův index vystoupil na začátku čtvrtečního obchodování na nové, rekordní maximum v očekávání, že Trump v prvních letech ve funkci podpoří ekonomiku zvýšenými výdaji a zmírněním regulace. Dow Jones zahájil růstem o 0,3 procenta a překonal dosavadní průběžný rekord z poloviny srpna. Včera, zhruba půl hodiny po otevření newyorské burzy, se index dostal na 18.760 bodů a získával téměř jedno procento. Ve středečním obchodování překonaly akcie počáteční otřesy a Dow Jones nakonec vzrostl o 1,4 procenta. Rozšířil tak dvouapůlprocentní přírůstek z prvních dvou dní týdne, kdy přitom investoři sázeli na vítězství Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové.

Wall Street nakonec vyhodnotila nečekané Trumpovo vítězství pro sebe jako příznivé. Trump totiž plánuje zvýšené investice do infrastruktury a posílení výdajů na obranu. Finančnímu sektoru zase vyhovují naděje na zmírnění regulace, farmaceutický sektor se přestal bát zásahů Clintonové do cen léků a čeká se rovněž zvýšení investic do těžby ropy a plynu, kterou Trump slibuje podpořit. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.