Dirigent Luks uvede Mozarta v Salcburku

MF DNES - - KULTURA - — Věra Drápelová

PRAHA Zabydlet se na Salcburském festivalu, který zve největší hvězdy klasické hudby, to je velká prestiž. V posledních letech se to daří dirigentu Václavu Luksovi, který se do Mozartova rodiště vypraví i napřesrok. Včera totiž oznámili program příštího ročníku.

Luks už na festivalu účinkoval se svým ansámblem Collegium 1704. Tentokrát bude poprvé řídit salcburský Orchestr Mozartea, přední rakouské těleso, které na přehlídce pravidelně vystupuje. Luks s ním provede Mozartovo Divertimento pro smyčce F dur, baletní hudbu z opery Idomeneo a Symfonii č. 41 „Jupiter“v rámci mozartovských matiné, která mají v Salcburku dlouhou tradici.

Nětrebko zazpívá Aidu

Festival se také chystá oslavit 450. výročí narození barokního skladatele Claudia Monteverdiho cyklem jeho oper, které nastuduje proslulý britský dirigent Sir John Eliot Gardiner. V obsazení figuruje i česká sopranistka Hana Blažíková.

K nejlákavějším produkcím příštího ročníku patří Verdiho Aida s ruskou sopranistkou Annou Nětrebko v titulní roli nebo Händelův Ariodante, v němž se potkají Cecilia Bartoliová a Rolando Villazón. Dále bude na programu Mozartova opera La Clemenza di Tito, Šostakovičova Lady Macbeth Mcenského újezdu nebo Bergův Vojcek.

Čeští umělci v Salcburku nechyběli ani v minulých letech. Kromě Lukse to byli například pěvci Adam Plachetka a Martina Janková.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.