Z Kafkovy Proměny je děravá kniha

MF DNES - - KULTURA - — Monika Zavřelová

PRAHA Výtvarník Petr Nikl v sobotu během přehlídky Czech Design Week představí nové vydání nejstaršího českého překladu Proměny od Franze Kafky, které doplnil o unikátní litografii zachycující hrdinovu postupnou metamorfózu prostřednictvím proměny jeho očí.

Kromě Nikla se na knize podílela ještě grafička Johana Kratochvílová. Společně tvůrci dali Kafkově nejznámějšímu dílu podobu, která odpovídá jeho věhlasu a kvalitě, láká nakladatel. Kniha je navíc vytištěna na prémiovém papíru se sametovým povrchem, který zpříjemní nejen čtení, ale i držení knihy. Nikoliv však v míře, která by jakkoliv rušila dojem temnoty charakteristický pro text.

Litografie pro každého

Nakladatelství Teapot vydává Proměnu v edici Bonaventura v limitovaném počtu 150 kusů. Případní zájemci, kteří by chtěli porozumět a vyzkoušet si techniku litografie, jež vznikla na konci osmnáctého století, se mohou v sobotu tomuto specifickému způsobu tvorby trochu přiučit. A to v pražském Kafkově domě od 15 hodin na původních litografických strojích. Tisknout se budou Niklovy litografie, které si návštěvníci mohou i zakoupit.

Foto: Czech Design Week

Netradiční Proměna Franze Kafky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.