Mobilní revoluce: volání vězňů zlevňuje

MF DNES - - Z DOMOVA - — Jakub Pokorný

Vězení jsou v éře chytrých mobilů snad posledními místy v Česku, kde ještě někdo používá telefonní automaty. Vězňům totiž nic jiného nezbývá, ze zákona nesmějí vlastnit mobil.

Tarify za mřížemi i napovídají, že tam není žádná velká konkurence mobilních operátorů.

Zatímco „venku“už jsou v módě neomezené tarify, tak ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ředitel věznic Petr Dohnal včera s velkou slávou oznámili, že volání pro vězně zlevňuje z patnácti korun za minutu na dvě koruny za minutu a výrazně se zjednodušuje.

Hovory zpoza mříží

„Málokdo z laické veřejnosti si uvědomuje, jak významný je pro vězně telefon,“poznamenal ministr Pelikán. Doposud musel vždycky dozorce odsouzeného eskortovat do hovorny a poslouchat, co si povídá s manželkou. Nově dostane vězeň kartu, na kterou si bude dobíjet kredit a bude na ní nastavených maximálně pět prověřených čísel, na která bude smět volat. Odsouzení budou moci volat svobodně, kdy budou chtít. Hovory se budou automaticky nahrávat. A v případě propuštění, jim budou peníze z karty vráceny.

Českého operátora O2 vystřídala zahraniční firma, která volání z věznic provozuje už v několika evropských státech. Doposud se i kvůli vysokým cenám vězňům vyplácelo pašovat do věznic mobily a jen loni jich dozorci objevili tři sta. Schované byly třeba v botě nebo v bibli.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.