Peníze tečou z Česka. Hlavně přes energetiku a vodárenství

MF DNES - - EKONOMIKA -

Odliv výnosů firem z ČR je nejméně dvakrát vyšší, než by odpovídalo ekonomickým podmínkám v Česku a Evropské unii. Nejvýraznější je to v energetice a vodárenství, kde je neúměrně vyšší odliv výnosů než investic.

Podle vládní analýzy odliv výnosů z Česka a ze zemí střední a východní Evropy od roku 2005 převyšuje příliv nových zahraničních investic a reinvestic, což může být pro vývoj ekonomiky rizikové. Citelný odliv výnosů lze pozorovat také ve finančním sektoru, ale tam je i velký objem zpětně investovaného zisku.

„Velký nepřiměřený odvod zisků se netýká všech oborů. Například u automobilového průmyslu je rovnováha mezi reinvesticemi a ziskem poměrně rozumná. To ukazuje, že ty firmy to tady myslí vážně. Ale ty firmy, které mají síťový charakter, zejména je to energetika a vodárenství, tak se ukazuje, že náš regulační systém nefunguje docela dobře a je třeba se nad tím zamyslet,“řekl novinářům šéf poradců předsedy vlády Vladimír Špidla. Odliv kapitálu z Česka je podle Špidly větší než součet přílivu investic a peněz z Evropské unie.

V mezinárodním srovnání má podle studie Česko třetí nejvyšší deficit výnosů v poměru k HDP, a to 7,7 procenta. Větší deficit podle údajů z roku 2015 mají jen Irsko a Lucembursko. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.