Soud ji očistil. Ale pro lidi je „vraždící sestra“

MF DNES - - FRONT PAGE - Artur Janoušek, Václav Janouš reportéři MF DNES

„Jsou dny, kdy ani nevylezu z baráku. Ještě nejsem psychicky v pořádku,“líčí Věra Marešová. Stojí u branky před svým domem na okraji severočeského Rumburka, na sobě má šedivé montérky a právě se chystá shrabat listí na zahradě.

Za pár dní to budou čtyři měsíce, kdy ji vrchní soud definitivně osvobodil. Monstrózní obžaloba z šesti vražd pacientů rumburské nemocnice ji však děsí dosud. „Ta bezmoc,“ říká, „kdo to nezažil, nic takového si nedokáže představit.“

Mluví klidně, tichým, ale pevným hlasem. Tak jako když v soudní síni předčítala svou obhajobu nebo když odrážela dotazy žalobce. Na rozdíl od závěrečných dní před soudem, kdy už bylo zřejmé, že bude zproštěna obžaloby, nyní z její tváře vyprchal elán a sebevědomí. Pětapadesátiletá žena dnes působí unaveně, vyčerpaně. Zatímco soud přesvědčila o své nevině, někteří sousedé a další lidé z Rumburka na ni dál pohlížejí podezíravě.

„Já vám to řeknu takhle, jsou lidé, kteří jsou v pohodě, ale pořád jsou lidé, kteří to nevzali. Ale já se nechci vyjadřovat, jakýmkoliv svým vyjádřením si mohu uškodit a lidi popudit. A já tu chci ještě nějakou dobu vydržet,“vypráví. „Říká se, že není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu, a těm lidem to prostě nevysvětlím,“dodává.

Marešová byla obžalována z toho, že v letech 2010 až 2014 jako zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče v Lužické nemocnici píchala pacientům do žíly silné dávky draslíku, po nichž jim selhalo srdce. Obžaloba vycházela z posudku znalce Radka Matlacha, který podezření na vraždy dokládal. Pacienti umírali vždy, když měla obžalovaná službu, a její kolegyně ji charakterizovaly jako chladnou ženu bez empatie. Jenže analýza, kterou si nechala vypracovat obhajoba, uváděla, že ti lidé umřeli přirozeně. Soud si proto nechal zpracovat třetí, rozhodující posudek. A ten konstatoval, že příčinu smrti nelze přesně stanovit, a tudíž nelze vyloučit podání draslíku, ale ani přirozená úmrtí.

Letos v lednu ústecký krajský soud Marešovou zprostil obžaloby. Žalobce se odvolal, ale vrchní soud 26. července verdikt potvrdil.

Pořád jsou lidé, kteří to nevzali. Jakýmkoli svým vyjádřením si mohu uškodit a popudit dál lidi.

„Důkazní situace byla velmi chatrná a důkazy ve spise obsažené a provedené u hlavního líčení nemohly vést k uznání viny,“napsal v usnesení.

Marešová žije v domku se svou dcerou Agátou. Je nezaměstnaná, bere podporu sedm tisíc měsíčně. Ovšem jsou i lidé, kteří jí pomohli. Třeba senátor Zbyněk Linhart. „Sám přišel a nabídl nám pomoc, protože věděl, v jaké jsme situaci a že jsme úplně bez peněz. Nebyl pro něho problém sehnat mi dřevo na topení a dceři telefon s internetem,“popsala Marešová.

Její dcera Agáta studovala vyšší odbornou školu sociálně správní v nedalekém Varnsdorfu. Vychodila dva ročníky, třetí přerušila, když v roce 2014 šla Marešová do vazby. Nějaký čas pak dcera pracovala na bowlingu v hotelu Lužan na rumburském náměstí. Musela odejít. Lidé ji vyštvali.

„Byli na ni hnusní, nebylo málo těch, kteří ji vybízeli k tomu, aby zalezla do díry, a že vůbec má odvahu vystrkovat hlavu a ještě obsluhovat slušné lidi, když má takovou matku,“vylíčila Marešová.

Dívka se psychicky sesypala a skončila na psychiatrii. Letos v létě si našla brigádu, aby mohla matce finančně pomáhat. Marešová nepracuje. Jediná nabídka zaměstnání v Rumburku a okolí byla v továrnách, kde by dělala drobnou mechanickou práci, což kvůli zdravotním potížím nemůže. „Čeká mě operace karpálních tunelů,“říká.

Dcera se v září vrátila do školy. Pomohl jí místostarosta Rumburku Alois Kittl. Za šest tisíc korun jí koupil notebook, polovinu dal sám, polovinou přispěl prodejce. Dar jí předal bez velkých ceremonií ve své kanceláři.

Marešové se zastával od začátku, ovšem ne proto, že by byl přesvědčený o její nevině. „Vadí mi, jak lidé snadno zlomí nad člověkem hůl. Nikdy jí nebylo nic prokázáno a ona si prožívala muka, která si nedokážeme představit. V průběhu soudního procesu však místní psali na Facebooku, ať ji zavřou, až zčerná. A její osvobození teď vnímají jen jako neschopnost obžaloby prokázat vinu. Říkají si: Bůh ví, jak to bylo,“říká Kittl.

Místní lidé dodnes nevědí, co si o případu mají myslet. „Myslím, že to celé bylo jen příšerné nedorozumění,“pronesl tichým hlasem jeden ze sousedů. A pokynem ruky naznačil, že víc o tom mluvit nechce. Kauza je zde dosud příliš živá. Pro Marešovou zůstane živou napořád. „Na to se nedá zapomenout,“zavrtí hlavou.

Její advokátka Iva Jónová připravuje podklady pro žádost o odškodnění. Znalec Radek Matlach čelí správnímu řízení, které může skončit pokutou nebo vyškrtnutím ze seznamu znalců. Soud rozhodne do konce listopadu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.