Češi porazili Norsko 2:1

Fotbalová reprezentace porazila Norsko 2:1. Oba české góly připravil sparťan Dočkal

MF DNES - - FRONT PAGE - Jan Palička fotbalový reportér MF DNES

Kdo si počká, ten se Dočkal. Celý podzim se hledal první český střelec a našel se. Ale nebýt elitního asistenta Bořka Dočkala, fotbalová reprezentace by se nejspíš trápila ještě víc.

Jediný den poté, co se sparťanský vůdce dozvěděl, že si kvůli třízápasovému flastru nezahraje ligu do konce podzimu, připravil dva góly proti Norsku. Klobouk dolů, Bořku! Byly to první české góly ve světové kvalifikaci.

Byl to velký krok k prvnímu vítězství. A malý krok za nadějí. „Stálo mě to nervy. Nedokážu si představit, že bychom nevyhráli,“přiznal trenér trenér Karel Jarolím.

Česko se po 281 kvalifikačních minutách zbavilo škaredé nuly, kterou drželo po třech úvodních kolech, krátce po přestávce přidalo druhý gól a hned může reálně doufat, že bude bojovat o druhé místo ve skupině.

Suverénní Německo, které včera rozleptalo nebohé San Marino 8:0, si jistě pohlídá přímý postup, a za ním se bude bojovat.

Včerejší večer naznačil, že si o velký šampionát můžou zahrát i Češi.

Trenér Jarolím vymyslel sestavu, kterou nikdo nečekal: „Vyšlo nám to.“Velkou premiéru připravil pro plzeňského útočníka Krmenčíka, nezkušeného slávistu Zmrhala poslal na levou zálohu a leváka Krejčího strčil poprvé v kariéře na pravé křídlo.

Aniž bychom chtěli Jarolímovi pochlebovat, byl to dokonalý tah.

Krmenčík vstřelil gól v 11. minutě. Rozběhnutý Krejčí mu nezištně přihrával do prázdné branky.

Zmrhal posunul skóre na 2:0 krátce po pauze. Dobrá práce, trenére! Soupeř stačil před koncem jen snížit.

Jestli někdo skutečně zaslouží pochvalu před nastoupenou jednotkou, je to Bořek Dočkal. Záložník, který si dva roky vydělával v norském Trondheimu, vymyslel dvě geniální a finální přihrávky. Ačkoli patří Spartě, aplaudoval mu konkurenční stadion slávistů.

Kdyby národní tým velmi průměrný, ale dramatický souboj nevyhrál, mohl by světovou kvalifikaci odpískat. Po třech zápasech měl pouhé dva body a nevstřelil jediný gól. Teď už je líp.

„První start, první gól. Copak jsem si mohl přát víc?“prohlásil Michael Krmenčík.

Není českým rekordmanem. Třeba útočník Lukeš nebo stoper Čelůstka skórovali při své premiéře ještě dřív. Naopak Baroš nebo Koller se dočkali později.

„Je to krásný sen,“reagoval Krmenčík.

Norsko proti pasivnímu soupeři nehrálo hůř, drželo častěji míč, ale dlouho se vůbec nedostávalo na dostřel. Však svůj jediný gól vstřelilo z první a poslední rány na branku.

„Bránili jsme svědomitě. Na tom musíme stavět,“řekl kapitán Tomáš Sivok.

Právě obrana zahájila v 11. minutě cestu za prvním a osudovým zásahem. Stoper Brabec vyhrál souboj, Hořava ho napodobil, Dočkal ve skluzu pokračoval a Krejčí už střelce našel. Dostane zelenáč Krmenčík pozvánku do mekáče, jak sliboval trenér Jarolím za první gól?

Ten druhý připravil znovu sparťan Bořek Dočkal, který z vlastní poloviny vyslal slávistu Zmrhala dokonalým pasem levačkou.

Národní tým má před sebou úterní přátelák s Dánskem (v Mladé Boleslavi), ale spíš by se měl vrátit do Edenu. Na co navázat? Jak udržet vítěznou vlnu? Co nepokazit?

Trenér Jarolím riskuje, protože pořád zkouší. Třeba tah s Krmenčíkem se povedl bezvadně. I proto reprezentace po šesti letech vyhrála v Edenu. „Zvládli jsme strašně důležitý úkol,“pochvaloval si Jarolím, když vzpomínal, jak plzeňský útočník Krmenčík po kolenou svištěl k rohovému praporku.

Výborný zápas odehrál také Krejčí nebo krajní obránce Kadeřábek, ale to nejdůležitější je, že česká reprezentace žije.

Foto: Michal Šula, MAFRA

Gól v Edenu Jaromír Zmrhal se za reprezentaci trefil tam, kde je doma i se svou Slavií.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.