Trumpovi muži vracejí do hry radar. V tom jim Zeman nefandí

MF DNES - - Z DOMOVA - — Jakub Pokorný, Luboš Palata

Když naposledy seděl v Bílém domě republikánský prezident, byl radar v Brdech hlavní téma české zahraniční politiky.

Barack Obama, demokratický nástupce George Bushe, však plán zavrhl. Teď je tu zase republikánský prezident a o radaru se začíná mluvit znovu. Známý americký politik a bývalý starosta New Yorku Rudolf Giuliani po poslední předvolební debatě v Las Vegas před kamerou České televize odhodlaně řekl: „Znovu zavedeme jaderný štít pro Polsko a Českou republiku.“Na významu tato věta získala až teď, po zvolení Donalda Trumpa, kdy ji ČT znovu připomněla v reportáži. Také budoucí viceprezident Mike Pence považuje za chybu, že USA od projektu ustoupily.

Problém je trochu v tom, že Giuliani není úplně expertem na zahraniční politiku (spíš z něj bude ministr spravedlnosti) a že v Česku obří americkou bílou kouli nikdo moc nečeká a nevítá. Na Hradě sedí prezident Miloš Zeman, který je sice Trumpovým příznivcem, ale také moc dobře ví, že Češi jsou na cizí vojáky na svém území citliví. „Pan prezident se domnívá, že na našem území by měla mít základny jedině Armáda ČR,“odpověděl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

„Nevím, do jaké míry je to spekulace, takže to nemá smysl komentovat. Ještě není sestavena vláda. Počkejme chvíli,“řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Změnily se i praktické okolnosti. Brdy se mezitím otevřely turistům a přes kopec zvaný „kóta 718“, kde by býval měl radar stát, vede červená a zelená turistická značka.

Nový prezident Donald Trump také usiluje o lepší vztahy s Vladimírem Putinem, takže by ani moc nedávalo logiku, že by ho měl dráždit radarovou základnou. Zmíněný radar primárně nečíhal na rakety z Ruska, ale na nevyzpytatelné režimy na Blízkém východě typu Íránu. Jenže i tam se všechno změnilo a Írán už nepatří k „ose zla“. Vysoký zdroj z české diplomacie včera MF DNES objasnil, že Giulianiho slova o radaru mohou být jen pokusem republikánů, jak Trumpovi do agendy „propašovat“něco z někdejší politiky Bushe.

Na druhou stranu, americký radar v Česku by měl smysl i tak. „Rozhodně to není technicky vyloučená věc,“říká bezpečnostní expert František Šulc. „Pokud se taková možnost objeví, měli bychom o získání nějaké součásti protiraketové obrany USA na své území usilovat,“míní Šulc. Návrat projektu by přivítal i bývalý ministr obrany za ODS Alexandr Vondra.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.