Do banky přes počítač nebo chytrý telefon

MF DNES - - Z DOMOVA - ReportÁž RAdkA HrdinovÁ reportérkA MF DNES MonikA SlÁnskÁ spoluprAcovnice MF DNES

Včera zatkli Mastných. Zbytek vesnice Úboč na Domažlicku sedí v hospodě u Suchých. Rozhodují se, co udělají dál. Píše se rok 1952 a místní hospodáři se musí rozhodnout. Vstoupí, nebo nevstoupí do JZD?

Před stejným rozhodnutím teď stojí čtrnáctiletý Erik a jeho spolužáci z deváté třídy základní školy na Strossmayerově náměstí v Praze. Místo sledování tradičního výkladu učitele o kolektivizaci v 50. letech se již čtyři hodiny snaží vžít do rolí tehdejších skutečných obyvatel Úboče.

Poslouchají vyprávění pamětnice paní Suché o tom, jak to tenkrát bylo, a na rozdíl od běžné výuky dějepisu máte pocit, jako by se jich to přímo

Být on-line je moderní. Navíc provoz pobočkové sítě je pro banky nákladný, a tak se snaží své klienty motivovat k tomu, aby místo na přepážkách prováděli transakce přes kanály přímého bankovnictví. A to zejména svou poplatkovou politikou. Těm, kdo jsou v bance „pečení vaření“, se tak náklady na běžný účet výrazně zvyšují.

Přesto se nestalo to, co při svém vstupu na trh hlásaly nové banky – že se už dnes bez bankovních poboček obejdeme. Občas je fajn moct přijít do pobočky a poradit se.

Lidé, zejména starší nebo ti, kteří nemají důvěru v moderní technologie, prostě raději zajdou za „živým“člověkem, když jde o jejich peníze. A platí to i o mladších, kteří s počítačem nebo telefonem nemají problém. To když potřebují řešit něco složitějšího, například pojištění nebo hypotéku. I kdyby si ji předtím dojednali on-line, přijdou ji do pobočky alespoň podepsat.

BAnkovní on-line svět

Banky nabízejí řadu kanálů, přes které se s nimi mohou jejich klienti týkalo. A také týká: každý „zastupuje“někoho z tehdejší obce, musí za něj rozhodovat, komu dát hlas ve volbách v roce 1948 či třeba jestli vstoupit do JZD. A pak sledovat, jaké důsledky takové rozhodnutí má.

Workshop postavený na příbězích reálných lidí z 50. let pro ně připravilo občanské sdružení Post Bellum, které sbírá v rámci projektu Paměť národa vyprávění pamětníků.

Úboč pro workshop nevybrali náhodou. „Byla to dost odbojná vesnice. Při volbách v roce 1948 tam asi 70 procent lidí hodilo bílý lístek. Komunistická moc se na ně hodně soustředila a rozhodla se zlomit jejich odpor,“říká Martina Čurdová, jedna z autorek workshopu Den, kdy se mlčelo. A je vidět, že právě drama, které se ve vsi odehrálo, děti zaujalo.

Když před čtyřmi hodinami workshop začínal, na židlích tu v kroužku posedávalo třináct znuděných

Žáky výklady o kolektivizaci nudí. Zaujme je však, když se mají vžít do rolí konkrétních lidí. V dnešní době již není nutné s každou finanční záležitostí chodit do kamenné pobočky. Stále více věcí si můžete udělat sami v pohodlí domova a v čase, který vám vyhovuje. Přesto je osobní kontakt s bankéřem občas potřeba.

spojit nebo obsluhovat své peníze. Základem jsou webové stránky. Na nich člověk najde spoustu informací a třeba také odkazy na speciální produktové stránky, například hypoteční centra, kde si člověk může v pohodlí domova prostudovat konkrétní nabídku a často si i službu či produkt koupit.

Také přítomnost na sociálních sítích, například na Facebooku, je dnes pro banky již naprosto běžná. Mohou s klienty sdílet zajímavé informace ze světa bankovnictví a investic, ale i reagovat na jejich dotazy a podněty.

... ovlÁdAný přes počítAč

Asi nejpohodlnější a čím dál oblíbenější je obstarávat finance v internetovém bankovnictví. To umožňuje lidem provádět platby a mít kdykoli přehled o dění na účtu přes počítač – ať už z pohodlí domova, nebo kanceláře, i když jste v Česku, nebo pobýváte v zahraničí. dětí, hotová zosobnění pubertálního nezájmu. Od pohledu bylo jasné, že dostat je do děje bude těžké. „Jsem na workshop opravdu zvědavý. Vysvětlit tuto dobu je obtížné, a tohle je živá třída, je náročné ji zaujmout,“komentuje naladění svých žáků učitel Aleš Sedlmeier.

Lektorka Martina Čurdová ale při workshopech na téma kolektivizace zatím od února, kdy je organizuje, nenarazila na třídu, která by se „nechytila“. „Příběhy podle skutečného života baví všechny,“říká. O workshopy Post Bellum, které sbírá příběhy a ukládá je v databázi Paměti národa, je mezi školami obrovský zájem. „Snažíme se, aby děti po celou dobu zůstaly v roli, výklad a vysvětlování jsme omezili na minimum,“vysvětluje, jak workshop funguje.

Jejím prvním úkolem je proto udělat z dětí, které před ní na začátku sedí, něco jako herce. A především

V on-line bankovnictví se dají provádět platby, sledovat pohyby na účtech, prohlížet si elektronické výpisy za posledních 24 měsíců, dobíjet předplacené karty mobilních operátorů, ale také sjednat si půjčku, kontokorent, platební kartu nebo pojištění. Samozřejmostí je kompletní obsluha platební karty: objednání debetní a kreditní karty a její aktivace, změna limitů pro platby na internetu a pro výběry hotovosti v bankomatu, blokace nebo odblokování karty, případně objednání náhradní. Díky e-faktuře lze také přijímat a platit faktury, pojistné a složenky elektronicky.

... A přes chytrý telefon

Široké možnosti nabízí i takzvaný smartbanking, tedy obsluha bankovního účtu z aplikace v chytrém mobilním telefonu. Můžete bezpečně prohlížet stav a historii účtu, provádět platby, skenovat a platit dosáhnout toho, aby se uvolnily. Nechává je proto běhat po třídě, hrát roli nemocného studenta, kterého jeho učitel přistihl v kavárně, beze slov vyjádřit, co je napadne, když slyší slovo jako lenochod… nebo kolektivizace.

Chvíli to trvá, ale funguje to. Když jim zhruba po hodině s kolegou rozdává laminované karty, na kterých je v několika odstavcích shrnutý život některého o obyvatel Úboče z 50. let, atmosféra je uvolněnější. Se zjevným zaujetím si čtou o postavě, kterou se za chvíli mají stát.

Ten stAtek po mně jednou zdědí

„Potřebujete víc slepic?“obchází chvíli na to Martina Čurdová skupinky skloněné nad velkými papíry. Pečlivě na nich vyrůstají usedlosti rodin z Úboče. Statek rodiny Jehlíkových a Mastných je největší, než dopočítají stáda krav a koní a nakreslí složenky. Rychle zjistíte, kde je nejbližší bankomat nebo pobočka vaší banky. Můžete měnit limity na kartách, dobíjet kredit na mobilu nebo při placení využívat QR kód.

Ti, kdo chtějí mít přehled o svém finančním majetku v telefonu, ale bojí se, aby někam špatně neklikli pro ně dostatečně velké stáje, Žáčkovi nebo Bajerovi mají dávno hotovo. Jejich majetek je podstatně menší.

„Já jsem Pepa, je mi 47. Tohle je Pepa mladší, ten po mně ten statek jednou zdědí,“říká Patrik a ukazuje na spolužáka, který stejně jako on patří k rodině Jehlíkových. „Jo, Jehlíkovi? Pracuju u nich, skoro nic neplatí,“pokřikuje jeho spolužák.

Lektoři je postupně provádějí událostmi, které prožily jejich postavy. Sami v příběhu také vystupují, třeba v roli komunistického předsedy místního národního výboru.

„Když je dětí víc, hodně diskutují i v rámci rodiny, podle toho, jaké mají role. Pochopí, že to bylo těžké rozhodování i v rámci rodin, že třeba generace mohly mít různé názory a že nic není černobílé,“říká Čurdová.

V prvním kole se do JZD rozhodla vstoupit jen jedna rodina, chudí Bajerovi. Za chvíli ale z Úboče mizí Jehlíkovi, a omylem neodeslali peníze tam, kam nechtěli, mohou využít jen náhledovou mobilní aplikaci. Ta nabízí rychlý přehled o osobním nebo kartovém účtu, půjčkách, hypotéce, stavebním spoření, penzijním připojištění, životním pojištění či investičním účtu. Klient si však může být jist, že se mu s penězi nic nestane – nelze je v této aplikaci někam poslat.

Kromě toho některé banky mají i různé další mobilní aplikace, například na přispívání potřebným. Na které dobročinné projekty a v jaké výši budete přispívat, si sami snadno nastavíte přímo v aplikaci. Neziskové organizace dostanou příspěvky v plné výši, banka si nic nestrhává. Pár kliknutími si člověk vybere míru zaokrouhlení plateb kartou i měsíční limit štědrosti. Darovat lze i jednorázově. Příspěvky zaslané prostřednictvím aplikace jsou navíc daňově uznatelné.

Jiné mobilní aplikace přinášejí řešení vystěhovaní do 450 kilometrů vzdáleného Jeseníku, zatčena je celá rodina Mastných. V druhém kole je JZD kompletní.

„Bavilo mě, že jsme si mohli zahrát, ale situace to musela být hrozná. Najednou se muset odstěhovat s tím, že se nemůžu bránit,“shrnuje své zážitky z workshopu Radek, představitel mladého Jehlíka. „Bylo zajímavé vžít se do role, ale nechtěla bych tu dobu zažít,“shrnuje pocity většiny Natálie. „To je častá reakce. Jsou rádi, že nemusí dělat taková rozhodnutí,“říká k jejich komentářům lektorka.

Těžko říct, jestli by deváťáci po čtyřech hodinách, které strávili hrou na kolektivizaci, dokázali k tomuto pojmu přiřadit správný letopočet. Že mají představu o tom, jak mohla poznamenat život na vesnici, o tom ale nepochybuji. „To je způsob, jak by se měl dějepis učit,“souhlasí i Aleš Sedlmeier.

drobných půjček mezi přáteli do 1 000 Kč. Své číslo účtu si vyplní příjemce platby sám, a to pouze při prvním kontaktu s aplikací, pak už ho zadávat nemusí. Částku pak jednoduše pošle za deset vteřin přes SMS, e-mail nebo třeba facebookový Messenger.

DAlší možnost: telebAnking

Nemáte-li přístup k internetu ani chytrý telefon s datovým tarifem a nechce se vám kvůli zjištění zůstatku na účtu nebo zvýšení limitu na platební kartě do pobočky, můžete využít telefonního bankéře. I přes něj se dají provádět platby a mít nepřetržitý přístup k účtu v České republice i v zahraničí.

Po zavolání si vyberete, zda chcete mluvit s profesionálním bankéřem, nebo vám vyhovuje automatická hlasová služba. Při přihlášení zadáte své bezpečnostní údaje a můžete si vyřídit, co potřebujete.

Jste bez internetu nebo nemáte datový tarif v mobilu? Můžete využít telefonního bankéře. I přes něj lze provádět platby a mít nepřetržitý přístup k účtu.

Foto: Shutterstock

Smartbanking Banky nabízejí bezpečné aplikace pro mobilní telefony, díky nimž máte přehled o svém účtu a můžete přes ně i provádět platby. Kdo se bojí tímto způsobem posílat peníze, může si pořídit jen náhledovou verzi, která platby neumožňuje.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.