Brusinky pro kočky a psy. Mazlíčci už také jedí zdravě

MF DNES - - EKONOMIKA - Filip Horáček redaktor MF DNES

Trend zdravé výživy přepisuje jídelníčky i u domácích zvířat. Sušené tepelně upravované komponenty a umělé výtažky krmiv nahrazují čerstvé suroviny, ale i takzvané superpotraviny, jako jsou borůvky, kustovnice čínská či pampelišky. Nejen Češi jsou ochotni si za prémiová krmiva připlatit.

Někteří chovatelé utrácejí za své psy či kočky pět tisíc korun měsíčně i víc. Kupují i takzvaná holistická krmiva neboli stravu na přírodní bázi. Obsahují třeba čerstvé maso, bio produkty či superpotraviny.

„Lidé hledají kvalitní krmiva a jsou ochotni za ně zaplatit,“říká Petr Křivohlávek, ředitel společnosti Dibaq, která v Helvíkovicích vyrábí prémiová a superprémiová krmiva značky Fitmin. Česká rodinná firma, která má od roku 2003 španělské vlastníky, vyrobí ročně pro domácí i zahraniční trhy krmiva a doplňky stravy pro zvířata za zhruba 500 milionů korun. Loni vydělala 14 milionů korun, má však ambice obrat zdvojnásobit a zisk navýšit na sto milionů. Pomoci v tom mají kromě rostoucího vývozu i trendy ve výživě. Ty postupně přecházejí z USA na východ. Zdravou stravu začínají více kupovat i chovatelé v Rusku, kam se rovněž krmiva této značky exportují.

Firma větří šanci pro růst také v tuzemsku. Česko totiž patří k zemím s největším počtem domácích mazlíčků v přepočtu na hlavu. Na čtyři miliony domácností připadá zhruba dva miliony psů a jeden milion koček.

Letošní studie GfK Pet Food & Pet Care uvádí, že Češi ročně utratí za krmiva pro domácí mazlíčky zhruba sedm miliard korun. Průměrný pes spořádá za rok krmiva za 10 tisíc a kočka za sedm tisíc korun. Domácí zvíře mají tři čtvrtiny domácností. Asi polovina chová psa a třetina kočku.

Na vzestupu je také bezlepková strava. Zejména u koček, které mají

7 miliard korun ročně utratí Češi za krmiva pro domácí mazlíčky dle studie GfK.

problémy s trávicím a močovým ústrojím, nebo u alergických zvířat. „Dřív se to neřešilo, teď je to trend, který přichází,“podotýká Křivohlávek. Do své nejnovější řady krmiv pro kočky založené na čerstvém mase firma přidává škálu superpotravin, například goji, meduňku, zázvor, vojtěšku, černý rybíz, pampelišku, ostrostřelec, lněná semínka nebo pivovarské kvasnice.

Fitmin dodává také do Zoo Dvůr Králové, pro koně z Velké pardubické, pro armádní a policejní psy v Ománu nebo pro závodní velbloudy katarského prince. „Jsou to trhy, kde nám neprominou chybu a mají speciální požadavky,“dodává ředitel, který v Helvíkovicích řídí tým 140 lidí.

Zájem o zdravější krmiva potvrzuje také společnost VAFO Praha, která vyrábí prémiová krmiva značky Brit. Vedle hypoalergenních krmiv roste zájem o krmiva se superpotravinami. Brit přidává například mořské řasy, brusinky, kokos či lososový olej.

„Růst trhu v hodnotě není dán rapidním nárůstem počtu chovaných zvířat nebo zvyšováním cen, ale právě nákupem kvalitnějších výrobků. Lidé jsou ochotni v období jistoty investovat více i do svých mazlíčků,“soudí Martin Šámal z marketingu.

Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Všechno pro mazlíčky Petr Křivohlávek vsadil na výrobu prémiových krmiv pro domácí mazlíčky a založil firmu Dibaq.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.