Kalifornie zkoumá, jde-li se trhnout od USA

MF DNES - - ZE SVĚTA - Tomáš Lébr redaktor MF DNES

Nikde teď ve Spojených státech není silnější odpor proti výsledku voleb, v němž Donald Trump porazil Hillary Clintonovou. Kalifornie, označovaná za „nejmodřejší“(myšleno jako největší bašta demokratů) ze všech států USA, vydýchává Trumpův triumf velmi těžce.

To vyústilo i v kampaně vyzývající k opuštění Spojených států – hesly se staly Calexit (jasná narážka na brexit, odchod Británie z EU) či více zamotané, ale významově stejné slovo Caleavefornia (složenina slov Kalifornie a odchod).

Zní to jako hodně bizarní přání, ale při pohledu na historické a ekonomické argumenty, s nimiž nadšenci pro Calexit operují, to až tak šíleně nezní (určitě ne šíleněji než například snaha Katalánců odtrhnout se od Španělska).

Kalifornie ještě dlouho po vzniku Spojených států amerických v roce 1776 spadala pod španělské državy na severoamerickém kontinentu (dodnes si z té doby zachovala španělské názvy měst). Součástí federace se stala až v roce 1847 po válce Spojených států s Mexikem, během níž krátce předtím vyhlásila nezávislost. Pozůstatkem toho je dodnes nápis na vlajce státu: Kalifornská republika.

Dnes je Kalifornie, nazývaná rovněž Golden State (Zlatý stát), největším a nejlidnatějším státem USA. A navíc s přehledem nejbohatším – pokud by byla jeho ekonomika brána samostatně, tak je šestou největší na světě. „Kalifornie je ekonomicky silnější než Francie a je lidnatější než Polsko,“připomíná mimo jiné

● Ohniskem protestů se stal stát Oregon na západním pobřeží USA. V největším oregonském městě Portlandu v noci pochodovalo na 4 000 lidí skandujících hesla proti novému prezidentovi. Dav rozbíjel výlohy, odpaloval petardy a zapaloval kontejnery s odpadky.

● Trump se k tomu vyjádřil na internetu: „Právě proběhla úspěšná volba prezidenta. Nyní profesionální protestující, podněcováni médii, protestují. Velmi neférové!“(ash) iniciativa Ano Kalifornie, která si po Trumpově vítězství dala za cíl uspořádat referendum o vystoupení z federace amerických států v roce 2019. Podle ní jsou takzvané kalifornské hodnoty v ostrém rozporu s hodnotami, které prosazuje Donald Trump.

Kampaň za osamostatnění nyní nabrala obrátky a příslibem finanční pomoci se k ní připojila mimo jiné i řada hollywoodských celebrit. Stále je to však zatím spíše na úrovni happeningu a padají při tom hodně bizarní nápady. Mezi těmi nejvtipnějšími je ten, že by jen stačilo prodloužit o pár tisíců kilometrů zeď, kterou Trump chystá kvůli ilegální migraci mezi USA a Mexikem – na tu totiž kalifornská hranice navazuje.

Myšlenky na odtržení od zbytku USA však zdaleka nespustilo jen vítězství Trumpa v prezidentských volbách. Už dlouho existuje Kalifornská národní strana, jejímž cílem je právě nezávislost. Má vypracovaný plán, kterým by jí chtěla dosáhnout „legálními a mírovými prostředky“.

Naděje příznivců kalifornské nezávislosti kalí třeba to, že podobně se už kdysi rozhodovalo v případě státu Texas. Soud se tehdy usnesl, že „když se stal jedním ze Spojených států, vstoupil do nerozlučného vztahu“, který by mohl skončit pouze revolucí či souhlasem všech zbylých států federace.

Šance na kalifornskou nezávislost se však zdají přece jen větší než recesistický nápad, který se rovněž objevil po Trumpově vítězství – odprosit teď Británii za to, že se Spojené státy kdysi od ní taky odtrhly. „Milá Británie, je nám líto, že jsme tě na zhruba 250 let opustili. Prosíme, vezmi nás zpátky,“navrhl text omluvy jeden z diskutérů na internetu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.