Pokuta 30 000 eur za nikáb na radnici

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Přinejmenším z pohledu čínského režimu jsou volby v USA poučením pro celý svět a také druhým vítězstvím Pekingu. Číňané totiž mají pocit, že nehorázný průběh americké předvolební kampaně jasně zvýraznil výhody autoritářství nad demokracií. To, že si stále nejmocnější světová mocnost vybrala do svého čela politicky naprosto nezkušeného člověka, ale zručného demagoga, je z čínského pohledu nepochopitelné a absurdní.

O Trumpově předpokládaném postoji k lidským právům už byla řeč – i proto je jeho zvolení třetím čínským vítězstvím.

Jak napsal analytik James Palmer v americkém Foreign Policy Magazine, je tu jedna velká starost, která možná oslavy rudých vůdců tlumí. Udržení čínského růstu je totiž paradoxně silně závislé na stabilní a prosperující Americe, ochotné volně obchodovat. Globalizace je tím, jak Číňané stále opakují, co jejich zemi žene vzhůru. Čína prostě potřebuje trhy ostatních čím dál tím víc.

Pokud by Trump skutečně nastartoval své protekcionistické plány, nejspíš by to Čínu dost poškodilo. Ovšem americké firmy také. Čína a USA jsou často přirovnávány ke dvěma křídlům globální ekonomiky. Půjde-li jedno ve spirále dolů, pak sletí i to druhé. Trumpa rozhodně nečeká snadné rozhodování. Pokutu ve výši 30 000 eur (zhruba 812 000 korun) uložil soudce v severoitalském městě Pordenone ženě, která v budově radnice odmítla ukázat tvář zahalenou nikábem (závojem, který zakrývá celý obličej vyjma očí) k ověření totožnosti. Čtyřicetiletá žena, která odmítla navzdory několika výzvám ukázat tvář, je původem z Albánie. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.