Rodiště Melanie Trumpové se těší na příval turistů

MF DNES - - ZE SVĚTA - Zvláštní zpravodaj MF DNES v Soulu

Vpřízemním podlaží soulského hotelu Lotte, stojícím v samém epicentru korejského hospodářského zázraku (tomu odpovídají i tamní ceny) mě vlastně jen náhodou zavedou kroky do pasáže, která mi k uhlazenosti hotelového komplexu vůbec nesedí. Křiklavě zářící a blikající stěny i strop, de facto světelný tunel, v němž na vás ze všech stran zhlížejí v nadživotní velikosti – děti.

Tak se to jeví Evropanovi. Tyhle „děti“jsou však v Jižní Koreji hudebními hvězdami první velikosti. A nenápadná pasáž ukrytá v hotelu Lotte je jedním z hlavních zastavení na cestě těch, kdo chtějí projít všemi místy, kudy kráčí dějiny K-popu. Hudebního fenoménu, který do celého světa poprvé (a nejspíš i naposledy) prorazil klipem korejského zpěváka Psy nazvaným Gangnam Style.

V modlitebně K-popu

To šílenství si asi dobře pamatujete. Obtloustlý muž obklopený krásnými dívkami v něm dělá pohyby, jaké do té doby dějiny tance nezažily. „Prolétává“tak světem luxusu dnešního Soulu, metropole úspěchu jednoho z „asijských tygrů“. Videoklip v roce 2012 ovládl svět, stal se nejsledovanějším hudebním videem všech dob a v reakci na něj vznikly tisíce dalších, které se snažily okopírovat právě zpěvákovy pohyby.

To je však jen nejproslulejší kousek ledovce zvaného K-pop – hudebního byznysu, který se podařilo Korejcům úspěšně vyvézt i do řady sousedních zemí včetně Číny, Japonska, ale i do Austrálie, na Západ či třeba do Maroka. Zpěváci a umělé skupiny zapadající často do kategorie „teenageři“v něm prožívají dráhu superhvězd, aby je často velmi rychle zastínily zase jiné.

Všechny, ty zářící i ty už pohaslé, najdete právě v přízemí hotelu Lotte – pasáž nazvaná Star Avenue je celá zaplněná jejich portréty, podpisy, oblíbenými předměty a oděvy i vzkazy (často milostného rázu) od fanynek a fanoušků. Připomíná to tu hollywoodský chodník slávy, s tím rozdílem, že zatímco v Hollywoodu jsou na zemi také otisky šlépějí celebrit, na stěnách

Slovinské město Sevnica oslavovalo hudbou a zpěvem budoucí novou první dámu Spojených států Melanii Trumpovou, která se právě tady 26. dubna 1970 narodila.

„Jen kdybychom měli první dámu, svět by byl dokonalý,“stojí v písni, kterou na počest své rodačky složila místní folkloristická skupina. Rodiště Trumpové doufá, že zvolení jejího manžela nejmocnějším mužem planety přiláká do města turisty a hlavně investice.

„Bravo, bravo, vyhráli jsme!“radoval se jeden z padesátky lidí, kteří oslavovali vítězství Donalda Trumpa v jedné místní kavárně. Do ve Star Avenue jsou jen otisky dlaní. Ale zase není třeba pokleknout, když si chcete vyzkoušet, zdali se aspoň velikostí ruky můžete svým hvězdám rovnat. Sem musí každý vyznavač K-popu alespoň jednou v životě zajít.

Dvě dívky, které se zrovna střídají v přikládání rukou na otisk dlansvého idolu, se na moji otázku, kdože to je, trochu nechápavě zasmějí. „Vy nevíte, kdo je Nichkhun? Je úžasný, to musíte slyšet!“Později si ho dokonce poslechnu a mimo jiné zjistím, že Nichkhun ani není Korejec – je to Američan s thajskými rodiči žijícími původně v Číně. Prosadil se až právě v Koreji a v K-popu. Dívky si mezitím prohlížejí vitríny s „ostatky“dalších svých oblíbenců teď byla Sevnica, která leží asi 100 kilometrů východně od slovinské metropole Lublaň, jen bezvýznamným, i když malebným městečkem s pěti tisíci obyvateli. Avšak mohla se chlubit svým hradem a dlouhou historií, která se táhne až do středověku.

„Ze Sevnice přímo na vrchol světa, protože měla čuch na dokonalého manžela,“zpívala tamní skupina. Teď už o Sevnici, kterou dosud někteří znali snad jen díky výrobkům tamních textilních továren, slyšel celý svět.

Bývalá modelka, rodným jménem Melania Knavsová, strávila v tomto malém městě v bývalé komunistické ve Star Avenue. U jedné vitríny s fotkou chlapce v saku se zase zastaví. „Tohohle teď asi dlouho neuvidíme – je na vojně,“říká jedna z nich posmutněle.

Hvězdy a hvězdičky v armádě

Inu nic platné, vojenské službě se v Jižní Koreji, žijící již přes 60 let pod akutní hrozbou útoku ze severu, téměř nelze vyhnout. Každý zdravotně způsobilý muž si musí v době mezi 18 a 35 lety odkroutit 21 měsíců ve stejnokroji. A v zemi, kde mocné zábavní firmy vytvářející každý rok nové a nové idoly dospívajících, to znamená i nepřerušovaný příliv celebrit do armády.

Ještě nedávno dokonce pro ně fungovala speciální jednotka, v níž zpěváci K-popu sloužili odděleně. Byli tak ušetřeni nejtvrdšího vojenského drilu, měli možnost čas od času svléknout uniformu a udělat svůj koncert. Po několika skandálech, která tato „opuštění posádky“provázela, však byla jejich jednotka zrušena.

Hvězdy a hvězdičky K-popu jsou nyní rozptýleny po celé armádě a pro většinu je jedinou možností předvést se v rámci armádních hudebních souborů, hrajících výhradně pro vojáky.

Existuje však jedna výjimka. Jednou za rok na podzim pořádá armáda šestidenní festival propagující službu v ozbrojených silách. Na nich mohou fanoušci vidět své oblíbence – a navíc zadarmo (jindy a jinde by museli počítat s cenou za lístky od sto dolarů výše).

Jihokorejská armáda jim v tomto případě setkání s idoly ráda umožní – festival je totiž jednou z hlavních součástí její propagační kampaně mezi mladými.

A kampaň je nutná. Jak vyplývá z průzkumů, mezi dospívajícími Korejci roste nechuť sloužit v armádě. I z pohledu mnoha těch, kdo mají vojnu za sebou, je služba z hlediska přerušení vzdělání a kariéry mladých lidí příliš dlouhá. A někteří politici už prosazují nahrazení povinné vojny dobrovolnou službou.

Mladé už sjednocení nezajímá

To vše v situaci, kdy se hrozba útoku ze Severní Koreje nijak nezmenšuje Jugoslávii celé své dětství. Místní úřady nyní zvažují, zda podle slavné rodačky nepojmenují nějakou ulici.

Slovinská média zase navrhla, aby se po nové 46leté první dámě Spojených států pojmenovala škola, do které nynější Trumpova manželka chodila.

Do Spojených států Melania Trumpová, která hovoří pěti jazyky, slovinsky, anglicky, francouzsky, německy a srbsky, odešla v roce 1996. To už zhruba deset let let pracovala jako modelka. Nedávno však čelila podezření, že v 90. letech pracovala v USA, aniž měla potřebná povolení. Dokonce se objevila (spíše se zhoršuje vzhledem k severokorejskému úsilí o výrobu jaderné bomby) a kdy oficiální politikou země je stále snaha usilovat o sjednocení Koreje – jak se odráží i ve školních učebnicích.

Se sjednocením země se však ztotožňuje stále méně mladých Korejců – část jich to prostě nezajímá. Mnozí se zase podle všeho spíš bojí, že by to ohrozilo jejich vcelku pohodově vyhlížející budoucnost.

„Já v tom nevidím žádnou nutnost,“říká mi k tomu jeden ze skupinky skateboardistů, kteří uprostřed Soulu sjíždějí zábradlí před bankou KDB. „Trochu se bojím, abychom od těch na severu jednou něco špatného nepochytili,“dodává.

„A tak to bude s postojem mladých zřejmě dál pokračovat,“soudí Lee Yoon Songová, průvodkyně, s níž absolvuji jednu z prohlídek Soulu. „Nesmíme zapomínat na to, že starší lidé ještě mají na severu často své příbuzné či kořeny. Ty mladší už se Severní Koreou prakticky nic nespojuje,“vysvětluje.

Podle nedávno vydaného průzkumu soulského Institutu pro mír a sjednocení loni vidělo spojení obou částí Korejského poloostrova jako žádoucí cíl jen 48,4 procenta Korejců mezi 20–34 lety. Mezi občany ve věku 35–44 je to 55,7 procenta, ve věku 45–54 pak 63 procent a ve věku od 55 do 74 let 73 procent.

Přes chladnoucí vztah dorůstajících Korejců ke sjednocení i k armádě je však otevřené vyhýbání se vojenské službě považováno ve společnosti za těžký hřích.

A týká se to i celebrit K-popu. Když se před časem Yoo Seung-jon, jeden z nejprodávanějších zpěváků, vyhnul vojně několik měsíců před nástupem získáním amerického občanství, musel Koreu opustit. Minulý měsíc pak definitivně prohrál soudní spor o možnost vrátit se do země.

„Vražedné“songy

Jižní Korea přitom nedávno provedla akci, kterou angažmá K-popu ve službách armády dovedla k netušenému vrcholu. Začala totiž nejznámější hity pouštět bez přestávky do amplionů podél demilitarizované zóny mezi Severem a Jihem.

Připomnělo mi to slavnou skeč britské komediální skupiny Monty Python, v níž Britové vyhrávali válku s nacisty tím, že na ně ze zákopů hulákali vtip, který zabíjel – a nacisté umírali smíchy. O smích v případě K-popu ani tak nejde, jako o to, že poslouchat dnem i nocí K-pop musí být pro vojáky KLDR ne-li ubíjející, tak přinejmenším hodně rozptylující.

Ani pro mě není překvapivé, že na tuto novou psychologickou zbraň zareagovala Severní Korea velmi rychle a tvrdě, hrozbou zahájení totální války. Ampliony poté rychle umlkly. K-pop byl – alespoň prozatím – stažen z válečného arzenálu. nařčení, že byla sexuální společnicí. Ale Melania za tuto informaci britský deník Daily Mail zažalovala. Ten se následně omluvil.

Deník New York Post zase v předvolební kampani zveřejnil její nahé fotky z roku 1995. Podle agenta Trumpové však vznikly bezúplatně. Melania pochybení odmítá. „V každém okamžiku jsem plně dodržovala imigrační zákony této země. Tečka,“napsala.

Právě v Americe na jedné párty potkala realitního magnáta Trumpa a v roce 2005 se stala jeho třetí ženou. Nicméně veřejnosti se více představila až letos na červencovém republikánském sjezdu. (lan, ČTK)

Foto: Profimedia.cz

K-pop na spanilé jízdě v Austrálii K-popové hvězdy JJCC a Boyfriend na letošním koncertě v Sydney.

Foto: 2x Tomáš Lébr

Sáhnout si na „ruku“idolu Fanynky K-popu se vzájemně fotí při pokládání rukou do obtisku dlaně svého oblíbence.

Foto: AP

Malebná Sevnica Pohled na městečko v centrálním Slovinsku, kde se před 46 lety narodila Melania Trumpová, příští první dáma USA.

Podchod hvězd Star Avenue, poutní místo K-popových fanoušků v Soulu, je de facto podchod pod luxusním hotelem Lotte.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.